Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 50/14 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM z dnia 16.09.2014

Nr ORr.0012.1.11.2014

PROTOKOŁ Nr 50/14

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 16 września 2014r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy - Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Elżbieta Kiełpińska  Sekretarz Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka   Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Ewa Skrzypska   Dyrektor Przedszkola Miejskiego „Bajka”
- p.Małgorzata Kierepka  Wicedyrektor Przedszkola Miejskiego „Bajka”
- p.Barbara Kałużna   inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Ilona Wasiewicz-Majchrzak inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Monika Roszkowiak  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia, który przyjęto bez zmian, w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2.Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3.Kontrola sposobu rozpatrywania skarg wpływających do Urzędu Gminy i Miasta.
4.Kontrola wykonania budżetu gminy i miasta za I półrocze 2014r.
5.Kontrola ściągalności podatków i opłat w 2014r. (w tym opłaty za gospodarowanie odpadami).      
6.Inne sprawy.
7.Kontrola w terenie w zakresie wykonywanych remontów i inwestycji.


Ad.1.Jak wyżej.


Ad.2.Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3.Pani Elżbieta Kiełpińska – Sekretarz Gminy i Miasta poinformowała, że w br. wpłynęły do Urzędu Gminy i Miasta trzy skargi. Pierwsza skarga – na nauczyciela Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie, została przekazana Dyrektorowi tej placówki. Poruszony w skardze problem, został rozwiązany. Druga skarga – na wychowawczynię i dyrektora oddziału Przedszkolnego w Witkowie, została przekazana Dyrektorowi tej placówki. Skarga jest w trakcie rozpatrywania, odbyły się spotkania i trwają rozmowy dla rozwiązania poruszonej w skardze sprawy. Trzecia ze skarg wpłynęła zarówno do Burmistrza jak i do Rady Miejskiej. Skarga dotyczy działań Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i zgodnie z kompetencją, będzie rozpatrywana przez Radę Miejską, na wrześniowej sesji.
Do powyższych skarg zastrzeżeń nie zgłoszono.
Protokolantka przypomniała Radnym, że ponadto w bieżącym roku wpłynęły do Rady Miejskiej dwie skargi na działania Kierownika M-G Ośrodka Pomocy Społecznej. Przedmiotowe skargi nie zostały przez Radę uwzględnione.

Ad.4.Komisja zapoznała się z  treścią  pozytywnej Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, na temat sprawozdania z wykonania budżetu gminy i miasta za I półrocze br., po czym p.Halina Rzepecka – Skarbnik Gminy i Miasta przedstawiła realizację tego budżetu i WPF, z tematycznym komentarzem. Stwierdziła m.in., że na I półrocze br. wystąpiła bardzo korzystna relacja wykonanych dochodów do planu, wskaźnik dochodów jest imponujący, wysoki też jest poziom wydatków majątkowych, chociaż część zadań i płatności za nie, zostanie zrealizowanych w II półroczu br. Określone w Wieloletniej Prognozie Finansowej wskaźniki są „bezpieczne”.

W dyskusji nad wykonaniem budżetu, p.Eugeniusz Czaplicki pytał, dlaczego w informacji jest mowa o wpływach z tytułu podatku od posiadania psów, skoro już tego podatku w gminie nie ma.
Jak wyjaśniła pani Skarbnik, przedmiotowe środki to z pewnością zaległe kwoty z poprzedniego roku, a skoro wpłynęły w tym roku, musiały być zaksięgowane.

W kontekście realizacji budżetu, członkowie Komisji interesowali się ponadto wykonaniem wpływów z tytułu wjazdu na teren Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.
Pani Skarbnik poinformowała, że opierając się na wysokości wpływów w ubiegłym roku, na 2014r. planowano wpływy z powyższego tytułu w wysokości 550tys.zł, a wykonano – 400tys.zł. W związku z tym na najbliższej sesji zostanie dokonana stosowna korekta w budżecie (określenie kwoty do wysokości wykonanych dochodów).

Pan Przewodniczący Komisji stwierdził, że zarządzanie budżetem jest bardzo dobre, o czym świadczy m.in. pozytywna i bez uwag opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Podsumowując wykonanie budżetu za I półrocze br., oceniono go pozytywnie, bez zastrzeżeń.

 

Ad.5.Pani Barbara Kałuźna przedstawiła informację o umorzeniach podatków i informację o realizacji podatku od środków transportowych, według stanu na dzień 31 sierpnia br.
Przedstawione informacje stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
W związku z pytaniem p.Przewodniczącego Komisji dotyczącym wzrastających zaległości podatkowych, p.Kałużna wyjaśniła, że skierowano do komornika tytuły wykonawcze na dużą kwotę zaległości (42.332,-zł). Poinformowała również o obowiązującej przy ściągalności podatków procedurze.
Następnie p.Ilona Wasiewicz-Majchrzak przedstawiła informację o ściągalności podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego oraz ściągalności opłaty miejscowej (tzw. klimatycznej) wg stanu na dzień 31 sierpnia br.
Przedstawiona informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pan Eugeniusz Czaplicki poruszył sprawę podatku rolnego stwierdzając, że od osób fizycznych jest on słabiej ściągalny niż od jednostek prawnych.
Pan Przewodniczący Komisji prosił o wyjaśnienia na temat podatku leśnego.
Ustosunkowując się do powyższych pytań, p.Wasiewicz-Majchrzak wyjaśniła, że zaległości podatkowe nie przedawniają się. Odsetki od zaległych kwot wynoszą 10%. W celu poprawy ściągalności, wysyłane są upomnienia i podejmowane są działania komornicze. Czynności te przyniosły efekt, ponieważ na początku roku zaległości wynosiły 210.363,-zł, a na dzień 31.08. br. – 130.056,-zł. Jeśli chodzi o podatek leśny, właściciele lasów są zobowiązani do jego uiszczania. Jest to Nadleśnictwo i osoby fizyczne. Z niniejszego podatku zwolnione są lasy w wieku do 40 lat.

Następnie p.Monika Roszkowiak przedstawiła informację (stanowiącą załącznik do protokołu) o ściągalności opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi według stanu na dzień 31 sierpnia br. Poinformowała m.in., że użytkownicy wszystkich posesji (z wyjątkiem 3 lub 4 właścicieli), złożyli deklaracje. Gmina przekazuje firmie wywożącej odpady miesięcznie 108 tys.zł. W związku z pytaniem p.Przewodniczącego Komisji o powstałe zaległości, p.Roszkowiak wyjaśniła, że nie wszyscy złożyli deklaracje w wymaganym terminie, nie uiszczali należnych opłat, w związku z tym powstały zaległości, z których już w tym roku wpłynęła kwota 33.578zł.

W podsumowaniu kontroli zastrzeżeń nie zgłoszono, oceniając ściągalność podatków i opłat pozytywnie.


Ad.6.W punkcie tym protokolantka przypomniała Radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych na dwa miesiące przed końcem kadencji.


Ad.7.Zdecydowano, że w ramach kontroli remontów i inwestycji, Komisja dokona kontroli remontu wykonanego w budynku Przedszkola Miejskiego w Witkowie przy ul.Jasnej. W związku z tym, o godz. 11,45 Komisja udała się do siedziby Przedszkola.
 
W kontroli uczestniczyła p.Ewa Skrzypska – Dyrektor Przedszkola i p.Małgorzata Kierepka – Wicedyrektor Przedszkola.

Komisja dokonała oględzin odświeżonego wejścia i schodów prowadzących na piętro budynku oraz oględzin wyremontowanej łazienki i bloku żywieniowego tj. kuchni, obieralni warzyw i zmywalni. Jak poinformowała pani Dyrektor, w planach pozostaje jeszcze remont jednej łazienki.
W związku z uwagą p.Przewodniczącego Komisji na temat konieczności nakrywania przewożonych wózkami posiłków, pani Dyrektor zapewniła, że wymóg ten jest przestrzegany.

Pan Przewodniczący poruszył również problem ptaków gnieżdżących się na budynku.
Jak wyjaśniła pani Wicedyrektor, na ich prośbę firma wykonująca elewację budynku dokonała pewnych zabezpieczeń, ale niestety kawki je wydziobały. Konieczne byłoby zamontowanie innych, metalowych zabezpieczeń, firma miała je w ramach gwarancji wykonać, ale do tej pory nie wykonała.

Do wykonanych remontów Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń.

Korzystając z obecności pani Dyrektor i pani Wicedyrektor, członkowie Komisji interesowali się liczbą przyjętych do Przedszkola dzieci i liczbą oddziałów.

Panie poinformowały m.in., że do Przedszkola przy ul.Jasnej uczęszcza 145 dzieci, w tym 20 dzieci w oddziale integracyjnym. Z uwagi na brak wolnych miejsc, dużo dzieci nie mogło być przyjętych. Obecnie nie zauważa się niżu demograficznego, ale sytuacja ta może się zmienić, gdy 6-latki będą uczęszczać do szkoły.


Na tym posiedzenie zakończono o godz. 12,20.

        Przewodniczący Komisji
              Henryk  Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz