Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 48/14 z posiedzenia Komisji Oświaty...RM z dnia 22.09.2014


Nr ORr.0012.4.8.2014

PROTOKOŁ Nr 48/14

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 22 września 2014r. o godz. 10,00 w sali narad Urzędu Gminy i Miasta, pod przewodnictwem p.Piotra Jóźwika -  Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Marian Gadziński   Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka   Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Jagielska   Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy
     Społecznej
- p.Agata Prusak   Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
- p.Justyna Dzionek-Przybyszewska Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego Urzędu GiM
- p.Hanna Rakowska   inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Piotr Janowicz   inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Piotr Jóźwik – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku obrad.

Uwag nie zgłoszono, ustalono porządek posiedzenia w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2.Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3.Zapoznanie się z wydatkami w oświacie w 2014r.
4.Informacja o pracy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – za I półrocze br. oraz za okres kadencji VI.2011r. – VI.2014r.
5.Zapoznanie się z funkcjonowaniem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie.
6.Wypracowanie opinii na temat skargi na działania Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie.
7.Zapoznanie się z informacją dotyczącą dowozu dzieci do szkół podstawowych i gimnazjów.
8.Zaopiniowanie tematów, mających być przedmiotem obrad sesji wrześniowej.
9.Inne sprawy.


Ad.1.Jak wyżej.

Ad.2.Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3.Informację nt. wydatków w oświacie w br. przedstawił p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

W związku z pytaniami członków Komisji, p.Zastępca poinformował, że dyrektorzy placówek oświatowych nie zgłaszali poważniejszych problemów finansowych.


  
Ad.4.Pani Agata Prusak zapoznała członków Komisji z pracą Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego, którego jest Przewodniczącą, a który funkcjonuje od czerwca 2011r.
Sprawozdania z pracy ww. Zespołu za I półrocze br. i za okres kadencji VI.2011r. – VI.2014r. stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Pani Prusak ponadto przekazała Radnym opracowanie „Karta Praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie” i do wglądu „Procedury postępowania interwencyjnego dla przedstawicieli instytucji i służb „pierwszego kontaktu” z przypadkami przemocy w rodzinie”. Drugie z opracowań wydał Wojewoda Lubuski i p.Helena Hatke. Na prośbę p.Bogusława Mołodeckiego, 1 egz. tego opracowania p.Prusak zostawiła do wykorzystania przez Radnych w biurze Rady.

Podsumowując pracę Zespołu, pani Prusak stwierdziła m.in., że ocenia ją pozytywnie. Swoją pracę w Zespole traktuje jak wyróżnienie, bo członkowie Zespołu są profesjonalistami, pracują dobrze i w dobrej atmosferze.
 
Odnosząc się do powyższej wypowiedzi, p.Bogusław Mołodecki wyraził przekonanie, że dobrą atmosferę pracy stworzyła pani Przewodnicząca. Następnie zwrócił się do niej z pytaniem, czy były zgłoszenia „Niebieskiej Karty” ze strony lekarzy.
Jak wyjaśniła p.Prusak, nie było takich przypadków, „Niebieskie Karty” wpływają głównie od Policji. Członkowie Zespołu są informowani o przypadkach przemocy, a jedną z członków Zespołu jest pielęgniarka. Pani Prusak poinformowała również, że rozważa zorganizowanie szkolenia z udziałem prokuratora.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami, p.Mołodecki sugerował, by dotrzeć do lekarzy rodzinnych i pediatrów i uczulić ich na problemy przemocy. Ze swej strony zadeklarował, że przedstawi tę sprawę Dyrektorowi Przychodni Wojskowej. Stwierdził ponadto, że po wybudowaniu Centrum Kultury, szkolenia czy konferencje, nawet szczebla powiatowego, mogą się odbywać właśnie w tym obiekcie.

Na zakończenie spotkania z członkami Komisji, pani Prusak przedstawiła podsumowanie programu korekcyjno-terapeutycznego dla sprawców przemocy.

Pan Przewodniczący Komisji podziękował pani Prusak za przedstawienie tematu i w związku z kończącą się kadencją Rady Miejskiej, podziękował za współpracę.


Ad.5.Informację o działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na dzień 31 sierpnia br. przedstawiła z tematycznym komentarzem p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Ośrodka.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
W tematycznym komentarzu pani Kierownik poinformowała m.in. o trudnościach lokalowych (przydałoby się choć jedno dodatkowe pomieszczenie).

Odnosząc się do powyższej uwagi, p.Bogusław Mołodecki wskazał na celowość wykorzystania pomieszczeń, zajmowanych obecnie przez Przychodnię „VITA”, w drugiej części budynku.. Ponadto p.Mołodecki pytał o tendencję w zakresie liczby udzielanej pomocy i w zakresie dożywiania, pytał również o fundusz alimentacyjny.
Jak wyjaśniła pani Jagielska, liczba rodzin korzystających z pomocy Ośrodka waha się w granicach do 600, w zależności od rodzaju świadczeń. Również liczba dożywianych utrzymuje się na jednym poziomie, we wrześniu może jednak nieco wzrosnąć. Jeśli chodzi o fundusz alimentacyjny, jest to zadanie zlecone, nie obciąża więc budżetu gminy.

 

Ad.6.Na prośbę członków Komisji, p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odczytała skargę p.Agnieszki Jaroszewskiej na działania Kierownika Ośrodka.
Skarga wpłynęła do Rady Miejskiej w dniu 25 sierpnia br. i została przez Przewodniczącego Rady skierowana na posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej, jako Komisję właściwą merytorycznie, do zaopiniowania.
Następnie p.Jagielska odczytała obszerną informację, dotyczącą działań pracownika socjalnego podjętych na rzecz rodziny pani Jaroszewskiej, w której również ustosunkowała się do zawartych w skardze zarzutów.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Komentując przedstawioną informację pani Kierownik podkreśliła, że po podjęciu pracy przez skarżącą, dochody jej rodziny znacznie przekroczyły próg, uprawniający do udzielenia pomocy w formie bezpłatnych obiadów dla dziecka. Realizowany przez Ośrodek specjalny Program z zakresu dożywiania, jest rygorystycznie kontrolowany, więc nie mogła wydać pozytywnej decyzji w omawianej sprawie.

Następnie wywiązała się dyskusja.

Pan Bogusław Mołodecki i p.Piotr Jóźwik przypomnieli, że jeszcze do niedawna dyrektorzy szkół dysponowali pewną pulą bezpłatnych obiadów i to było dobre rozwiązanie.
Jak potwierdziła p,Jagielska, taka pula funkcjonowała do końca 2013 roku, ale przepisy się zmieniły i obecnie dyrektorzy nie mają możliwości, by w przypadku okresowych trudności finansowych danej rodziny, przyznać taką pomoc.

Pan Paweł Skudzawski stwierdził, że jest to kolejna skarga na działania Ośrodka Pomocy Społecznej i należy się ustosunkować do zawartych w skargach zapisów o niemiłym traktowaniu przez pracowników Ośrodka, zastanowić się nad kwestią stosunków międzyludzkich.
Ustosunkowując się do powyższego p.Jagielska stwierdziła m.in., że wszyscy klienci Ośrodka, którzy otrzymują odmowę udzielenia pomocy, czują się pokrzywdzeni, niezadowoleni i mogą mieć wrażenie, że pracownik był niemiły. Pani Jaroszewska nie złożyła skargi na pracownika Ośrodka. Uczuli jednak pracowników na tę kwestię. W dalszej wypowiedzi p.Jagielska stwierdziła, że gdyby warunki lokalowe na to pozwalały, możnaby urządzić pokój do rozmów zainteresowanych z pracownikami Ośrodka. Po czym p.Jagielska przypomniała, że p.Jaroszewska miała wgląd w zebraną dokumentację, po zapoznaniu się z nią podpisała, że nie wnosi uwag. Gdyby „obejść” przepisy, potraktować skarżącą wyjątkowo, zgłosiłoby się dużo osób w podobnej sytuacji żądających takiego samego traktowania.

Pan Bogusław Mołodecki zgłosił wniosek, by omawianą skargę uznać za niezasadną.
Większością głosów (3 „za”, 2 wstrzymujące się) Komisja przyjęła powyższy wniosek wyrażając opinię, że skargę p.Agnieszki Jaroszewskiej należy uznać za niezasadną.

W kontekście omawianej w ww. skardze sprawy, p.Bogusław Mołodecki zgłosił                w n i o s e k,    by stworzyć odrębny program pomocy dla rodzin niepełnych.
Komisja jednomyślnie poparła powyższy wniosek.

W punkcie tym ponadto p.Mołodecki sugerował, by w przypadku osób konfliktowych, wprowadzić obowiązkową obecność Kierownika OPS przy rozmowie klienta z pracownikiem Ośrodka.
Pani Jagielska poinformowała, że zdarza się, iż jest proszona do udziału w takiej rozmowie, zdarza się również, że klient po rozmowie z pracownikiem przychodzi do niej.


Ad.7.Informację dotyczącą organizacji dowozów uczniów do szkół, przedstawiła z tematycznym komentarzem p.Hanna Rakowska.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad.8.W punkcie tym zaoponowano następujące tematy, mające być przedmiotem obrad sesji Rady Miejskiej, planowanej na dzień 26 września br.;

a/p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta poinformował, że Wojewoda Wielkopolski w ramach nadzoru nad uchwałami unieważnił uchwałę Nr XXXIV/324/2014 z dnia 26 czerwca br., z powodu zastrzeżeń do zapisów o jej wejściu w życie. Zdaniem Wojewody, powyższa uchwała stanowi prawo miejscowe i w związku z tym musi być ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Woj. Wlkp. i wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu. W tej sytuacji konieczne jest ponowne podjęcie uchwały.
Komisja pozytywnie zaopiniowała ponowny projekt uchwały, ze zmienionym zapisem o wejściu w życie;

b/p.Marian Gadziński omówił projekt uchwały dotyczący sprzedaży działek zabudowanych, położonych w Małachowie Złych Miejsc.
Przedmiotowy projekt Komisja zaopiniowała pozytywnie;

c/p.Halina Rzepecka – Skarbnik Gminy i Miasta omówiła proponowane zmiany w budżecie i zmiany w WPF.
Uwag nie zgłoszono;

d/pani Skarbnik poinformowała, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię na temat informacji o wykonaniu budżetu gminy za I półrocze br.
Do wykonania ww. budżetu uwag nie zgłoszono, oceniając go pozytywnie;

e/p.Justyna Dzionek-Przybyszewska przedstawiła z tematycznym komentarzem cztery projekty uchwał, dotyczące opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów w Chłądowie, Małachowie Wierzbiczany, Małachowie Złych Miejsc i Mąkownicy.
Przedmiotowe projekty Komisja zaopiniowała pozytywnie;

f/p.Piotr Janowicz omówił dwa projekty uchwał, stanowiące tekst jednolity uchwały o Regulaminie utrzymania czystości i porządku oraz tekst jednolity uchwały dot. odbierania odpadów komunalnych.
Uwag nie zgłoszono, opiniując ww. projekty pozytywnie.


Ad.9.W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

- p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta przedstawił sprawę nakładów usytuowanych na gruncie gminnym na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Przedstawiciel właściciela nakładów,  tj. Poczty Polskiej poinformował, że nie może udzielić gminie upustu w cenie, należy więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie nabyć omawiane nakłady, za wynikającą z wyceny rzeczoznawcy kwotę 838tys.zł (gmina ma prawo pierwokupu). Potrzebne środki gmina uzyskałaby ze sprzedaży innych obiektów w OW, np. Rybaków, część zostałaby uiszczona w tym roku, pozostałość, w roku przyszłym. Jak dodał p.Zastępca, nakłady są skoncentrowane, mają korzystne położenie;

- p.Paweł Skudzawski pytał o możliwość ogrodzenia placów zabaw (sugerował delikatne kolorowe ogrodzenia). Wskazał również na celowość urządzenia siłowni na terenie Ogródka Jordanowskiego usytuowanym za Hotelem, między ul.Czerniejewską, a ul.Mickiewicza.
Pan Zastępca Burmistrza stwierdził, że należałoby rozważyć zaplanowanie środków na powyższe zadania.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,20.


         Przewodniczący Komisji
                 Piotr  Jóźwik

Protokołowała:
H. Koźniewska

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz