Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 46/14 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM z dnia 30.05.2014r.

Nr ORr.0012.1.7.2014

PROTOKOŁ Nr 46/14

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 30 maja 2014r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Marian Gadziński    Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka    Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Hanna Rakowska    inspektor
- p.Anita Frańczak    inspektor.


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych i stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum. Po przyjęciu protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń, kontynuowano procedurę absolutoryjną.

Rozpatrzenie informacji o stanie mienia komunalnego.
Komisja zapoznała się z informacją o stanie mienia komunalnego i wysłuchała tematycznego komentarza p.Anity Frańczak. Pani Frańczak poinformowała m.in., że wartość mienia komunalnego wg stanu na dzień 31 grudnia 2013r. wynosiła 136.679.522,18zł brutto (bez umorzenia). Wartość mienia w stosunku do roku ubiegłego wzrosła o 2,31% i nastąpił wzrost majątku trwałego o 1,77%. Miało to związek m.in. z budową garażu dla OSP w Gorzykowie, rozbudową budynku OSP w Witkowie, nabyciem w drodze spadku nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, budową miejsc postojowych, wyposażeniem sali fitness, zakupem urządzeń zabawowych na wiejskie place zabaw.
Po przypomnieniu warunków udzielania i wysokości bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących zasób mieszkaniowy gminy określonych uchwałą Nr XXIX/261/10, pani Frańczak poinformowała, że na podstawie tej uchwały, udzielono w 2013 roku bonifikaty jednemu najemcy (70%). Odnośnie użytkowania wieczystego pani Frańczak poinformowała, że na dzień 31 grudnia 2013r. gmina była właścicielem 179 działek w Witkowie i innych miejscowościach gminy oraz w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, na których ustanowiono użytkowanie wieczyste. 104 użytkowników wieczystych płaciło opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego na łączną kwotę 72.997,52zł brutto. Pozostałych 51 użytkowników opłaty uiściło za cały okres użytkowania wieczystego tj. za 99 lat, w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego. Ostatnia aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność gminy, została dokonana w roku 2007 (garaże) i 2008 roku (pozostałe). Na koniec roku 2013 odnotowano zaległość z tytułu omawianych opłat w wysokości 18.439,90zł. Do każdego z dłużników wysłano po trzy upomnienia. Na dzień 31 marca br. na poczet tej zaległości wpłynęła kwota 700,-zł. Zgodnie z obowiązującą ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność wydano w 2013 roku 2 decyzje dotyczące przekształcenia nieruchomości położonych w Witkowie. Wnioskodawcom na ich wniosek udzielono na podstawie uchwały Rady Miejskiej bonifikaty od opłaty w wysokości 90%. Zgodnie z uchwałą, bonifikaty dotyczą nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi. W listopadzie 2011r. znowelizowana ustawa o przekształceniu poszerzyła katalog podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego uprawnienia w 2013 roku nie skorzystała żadna osoba prawna. Zainteresowanie osób fizycznych i prawnych omawianym przekształceniem, znacznie zmalało. Następnie pani Frańczak poinformowała o sporządzanym co roku planie zagospodarowania mienia komunalnego. Na podstawie przedmiotowego planu sporządzana jest informacja o planowanych dochodach z majątku gminy. Na rok 2013 zaplanowano dochody w wysokości 2.628.800,-zł.. Z tytułu posiadania majątku komunalnego Gmina uzyskała w 2013 roku dochody w wysokości 2.569.014,09zł, z czego 298.228,-zł to dochody uzyskane ze sprzedaży mienia. Zaległości w opłatach za korzystanie z mienia komunalnego na dzień 31 grudnia 2013r. wynosiły: 78.879,27zł z tytułu dzierżawy gruntów w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, 4.239,79zł z tytułu dzierżawy gruntów pod garażami, 960,40zł z tytułu dzierżawy gruntów rolnych, 4.722,27zł z tytułu dzierżawy gruntu pod lokalami, 1.727,09zł z tytułu najmu lokali użytkowych. Do wszystkich dłużników wysłano średnio po 3 upomnienia. Na dzień 31 marca 2014r. powyższe kwoty zaległości uległy zmniejszeniu.
W ramach gospodarowania mieniem komunalnym, w trakcie roku budżetowego Komisja dokonała kontroli utrzymania i stanu technicznego świetlic wiejskich w Maleninie, Strzyżewie Witkowskim, Mielżynie i Wiekowie. Utrzymanie świetlic oceniono pozytywnie. Również w trakcie roku dokonano kontroli utrzymania i wykorzystania obiektów sportowych w Ruchocinku i Mielżynie (wrzesień 2013r.) oraz Stadionu Miejskiego i Parku Miejskiego w Witkowie (październik 2013r.). Zgłoszone podczas kontroli uwagi przekazano Burmistrzowi.
W podsumowaniu analizy informacji o stanie mienia, Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń.

Sprawozdanie finansowe (bilans) z wykonania budżetu Gminy Witkowo. Zadłużenie gminy.
Przedmiotowe sprawozdanie przedstawiła wraz z komentarzem wyjaśniającym pani Skarbnik. Omówiono poszczególne pozycje aktywów i pasywów, w tym m.in.: stan środków pieniężnych na rachunku budżetu, należności od budżetów w tym od urzędów skarbowych, zobowiązania finansowe w tym długoterminowe, zobowiązania wobec budżetów w tym z tytułu zwrotu niewykorzystanych dotacji, aktywa netto budżetu w tym: wynik budżetu oraz inne pasywa. W pozycji „Inne pasywa” wykazane są subwencje, które wpłynęły w 2013 roku, a przekazane zostały podległym placówkom oświatowym w styczniu 2014 roku.
Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła, że przekazany przez gminę bilans, sporządzono poprawnie.
Zadłużenie gminy na dzień 31 grudnia 2013r. wynosi 11.550.000,-zł, co stanowi 31,65% wykonanych dochodów. W 2013 roku zaciągnięto kredyt w wysokości 1.650.000,-zł, spłacono kredyty i pożyczkę łącznie na kwotę 2.970.413,34zł. Spłaty pożyczki i kredytów następowały terminowo, zgodnie z zawartymi umowami.
Zastrzeżeń nie zgłoszono.
Pan Eugeniusz Czaplicki wyraził zdanie, że wydane na opracowanie projektu pływalni środki finansowe, są niejako stracone, ponieważ w najbliższym czasie inwestycja ta nie będzie realizowana.
Pani Skarbnik nie podzieliła powyższego zdania i wyjaśniła, że projekt jest ważny przez określony czas, w razie potrzeby można go zaktualizować. Jak wynika z Wieloletniej Prognozy Finansowej, inwestycja ta nie została wykreślona, jest planowana w późniejszym czasie.
Następnie zapoznano się z wykazem przetargów ogłoszonych w 2013r. i zapytaniami ofertowymi w 2013r. (przedmiotowy wykaz stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Pani Hanna Rakowska poinformowała, że w 2013r. ogłoszono 23 przetargi (1 przetarg unieważniono) i 14 zapytań ofertowych, po czym je omówiła i udzieliła odpowiedzi na pytania członków Komisji. W kontekście omawianych zamówień publicznych, pani Rakowska poinformowała członków Komisji, że 16 kwietnia br. zmienił się próg, od którego uzależniony jest obowiązek udzielania zamówień publicznych (30tys.euro).
W trakcie roku budżetowego, na posiedzeniu w kwietniu 2013r. Komisja kontrolowała wybrane zamówienie publiczne - dokumentację przetargu na dostawę energii elektrycznej. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Następnie poproszono na posiedzenie p.Mariana Gadzińskiego – Zastępcę Burmistrza Gminy i Miasta, pełniącego również funkcję Przewodniczącego Komisji Przetargowej. Pan Gadziński poinformował m.in., co następuje: funkcjonują dwie Komisje Przetargowe tj. do spraw związanych z obrotem nieruchomościami i do spraw zamówień publicznych i praktycznie składy tych Komisji są stałe. Obowiązki przewodniczenia ww. Komisjom p.Burmistrz powierzył właśnie swojemu Zastępcy, ponadto członkami Komisji ds. zamówień publicznych są pracownicy Urzędu Gminy i Miasta (z Referatu Rozwoju Lokalnego i z Referatu Finansowego), a Komisji ds. obrotu nieruchomościami – pracownik Urzędu zajmujący się tym tematem i Radny Rady Miejskiej. W 2013r. gmina wszczęła 20 postępowań przetargowych w trybie przetargów nieograniczonych, 1 w trybie zapytania o cenę i 2 zamówienia publiczne unijne, w tym 1 w trybie zamówienia z wolnej ręki oraz 14 zapytań ofertowych. W minionym roku Gmina nie stosowała przetargów ograniczonych. Przetargi dotyczyły głównie zadań budowlanych, rozbudowy i modernizacji, ale również usług jak dowozy dzieci do szkół, dostawa energii elektrycznej, dostawa kostki brukowej. Zapytania ofertowe dotyczyły m.in. dostawy papieru, dostawy sprzętu komputerowego, drukowania gminnego biuletynu, dokonywania wycen nieruchomości gminnych, naprawy lamp oświetlenia ulicznego. W specyfikacjach prosi się oferentów o podanie przykładów wykonywanych prac (referencje). Najczęściej otwarcia ofert dokonuje się po upływie pół godziny od terminu składania ofert. Przewodniczący Komisji przedstawia zebranym ogólne dane dotyczące danego przetargu i informuje o wysokości środków zaplanowanych na to zadanie w budżecie gminy. O wyborze oferenta zawsze decyduje najniższa cena. Po dokładnym sprawdzeniu ofert zdarzają się przypadki odrzucenia oferty, która nie spełnia określonych w specyfikacji warunków, ponadto można odrzucić ofertę w przypadku rażąco niskiej ceny. Przy dużych, skomplikowanych przetargach czas rozstrzygnięcia często przedłuża się w związku z koniecznością uzupełnienia ofert przez wykonawców. Gmina nie korzysta z możliwości udzielania zamówień uzupełniających. Przy przetargu nieograniczonym gmina może stosować i stosuje wpłaty wadium przy składaniu ofert, jako wstępne zabezpieczenie. Stosuje się również zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dopuszczalną formą zabezpieczenia jest gwarancja bankowa. Rozliczenia za wykonane zadania następują zgodnie z zawartą umową. Są to faktury częściowe (po zakończeniu określonych etapów zadania i częściowym odbiorze robót), albo całkowite. Najczęściej są dwie faktury: faktura częściowa i faktura końcowa. Płatność następuje przelewem, z reguły w ciągu 30 dni. Nie stosuje się zaliczek np. na zakup materiału, bądź innych nieokreślonych w umowie form płatności i rozliczeń.
W związku z pytaniem p.Eugeniusza Czaplickiego dot. przetargów z zakresu obrotu nieruchomościami, p.Gadziński poinformował, że w przypadku, gdy oferent który wygrał przetarg i zrezygnuje z podpisania umowy, zawiera się umowę z kolejnym oferentem, pod warunkiem, że jest gotów dać wylicytowaną cenę. W innym przypadku ogłaszany jest nowy przetarg. Podobny przypadek miał miejsce w bieżącym roku, z tym że z podpisania umowy zrezygnowało kolejno dwóch oferentów i konieczne było ponowne ogłoszenie przetargu. 
Stwierdzono, że biorąc pod uwagę wyniki kontroli dokonanej w trakcie roku i w dniu dzisiejszym, należy pozytywnie ocenić stosowanie przez gminę procedur zamówień publicznych. 

Ustalono, że na kolejnym posiedzeniu w dniu 5 czerwca br. Komisja wysłucha ogólnych uwag Burmistrza na temat realizacji budżetu 2013 roku, po czym Komisja przystąpi do ustalania brzmienia wniosku absolutoryjnego.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,00.


        Przewodniczący Komisji
             Henryk  Mucha


Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz