Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 44/14 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM z dnia 5.05.2014r.

Nr ORr.0012.1.5.2014

PROTOKOŁ Nr 44/14

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 5 maja 2014r. o godz. 10,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyła p.Halina Rzepecka – Skarbnik Gminy i Miasta.


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum i poinformował, że w dniu dzisiejszym Komisja rozpoczyna procedurę absolutoryjną. Następnie odczytał pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej z dnia 30 kwietnia br. o wypracowanie przez Komisję dokumentów związanych z absolutorium dla Burmistrza Gminy i Miasta, w terminie do 11 czerwca br.
Przedmiotowe pismo stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
Pani Skarbnik poinformowała, że Regionalna Izba Obrachunkowa uchwałą Nr SO-0954/23/7/Ko/2014 z dnia 8 kwietnia br. pozytywnie zaopiniowała przedłożone przez Burmistrza sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy i Miasta za 2013r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego.
Po zapoznaniu się z ww. uchwałą RIO, wspólnie z panią Skarbnik przystąpiono do analizy wykonania budżetu gminy i miasta za 2013r. w oparciu o przedstawione przez Burmistrza sprawozdanie w tym zakresie.

Pani Skarbnik poinformowała, że uchwalony przez Radę Miejską w dniu 27 grudnia 2012r. budżet na 2013 rok, był w ciągu roku ośmiokrotnie zmieniany uchwałami Rady Miejskiej i trzydziestojednokrotnie zarządzeniami Burmistrza. Po ostatnich zmianach budżet na dzień 31 grudnia 2013r. przedstawiał się następująco: dochody – plan 37.356.243,47zł, a ich wykonanie – 36.493.741,12zł tj. 97,7%; wydatki – plan 37.504.072,72zł, a ich wykonanie – 35.270.225,15zł tj. 94,0%.  Wykonano: nadwyżkę budżetową w wysokości 1.223.515,97zł, przychody budżetowe w wysokości 3.118.242,59zł i rozchody budżetowe w wysokości 2.970.413,34zł. Budżet rozliczono wolnymi środkami na kwotę 1.371.345,22zł, które wprowadzono jako dochody 2014 roku.
Następnie Komisja zapoznała się z treścią ww. zarządzeń Burmistrza. Uwag nie zgłoszono.
 
Nawiązując do faktu, że uchwalając w grudniu 2012 roku budżet na 2013r. założono deficyt, a ostatecznie wykonano nadwyżkę budżetową, p.Eugeniusz Czaplicki zwrócił się do pani Skarbnik o wyjaśnienie tej kwestii.
Pani Skarbnik udzieliła szczegółowych informacji na temat deficytu, nadwyżki i wolnych środków.


Następnie kontrolowano dochody.
Do wykonania dochodów w poszczególnych pozycjach nie wniesiono uwag.

Ustalono,że na kolejnym posiedzeniu Komisja dokona analizy ściągalności poszczególnych podatków i opłat lokalnych oraz ich umorzeń.

W dalszej analizie Komisja interesowała się dochodami, związanymi z gospodarką odpadami. 
Jak wyjaśniła pani Skarbnik, z budżetu gminy dopłacono w 2013 roku kwotę 48.017,66, ponieważ nie wystarczyło środków z opłat uiszczanych przez mieszkańców, na pokrycie wszystkich kosztów. Gospodarka odpadami to zadanie własne gminy i w poprzednich latach gmina również pokrywała wydatki na utrzymanie czystości. Na prośbę członków Komisji pani Skarbnik obiecała przedstawić na jednym z kolejnych posiedzeń informację o wysokości dopłat do gospodarki odpadami, jakich gmina dokonuje w 2014 roku.
W kontekście powyższego tematu, p.Roman Popek poruszył sprawę przeciągającej się w czasie budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.
Pani Skarbnik zapewniła, że zadanie to zostanie wykonane, jest finansowane ze środków unijnych.

Subwencje.
Subwencje z budżetu Państwa zostały wykonane w 100%.

Dotacje celowe.
Poszczególne dotacje celowe zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i wykonane w granicach od 90,1% do 100%. Niewykorzystane dotacje zwrócono na rachunek dysponenta środków.
W nawiązaniu do zwrotu z budżetu Państwa części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego stwierdzono, że fundusz sołecki w naszej gminie sprawdził się. Pan Marian Marciniak wyraził zdanie, że omawiany fundusz winien jednak być bardziej elastyczny, tzn. winna być możliwość zmiany zadań w trakcie roku i przesunięcia zadań na kolejny rok. Jak poinformował p.Eugeniusz Czaplicki, zgodnie ze zmienioną ustawą o funduszu sołeckim, jest obecnie możliwość realizacji zadania np. przez dwa sołectwa.

Kontrola wydatków.
Stwierdzono, że planowane wydatki wykonano w 94%, w tym m.in. pozostałe wydatki bieżące – 90,2%, dotacje na wydatki majątkowe – 100%. 
Następnie dokonano analizy wykonania wydatków w poszczególnych działach i rozdziałach klasyfikacji budżetowej, począwszy od Działu 010 „Rolnictwo i Łowiectwo”.
Zastrzeżeń i uwag nie zgłoszono.
W trakcie roku budżetowego (we wrześniu 2013r.) Komisja dokonała kontroli realizacji wydatków w dziale 926 „Kultura fizyczna”. Do realizacji wydatków budżetowych w kontrolowanym zakresie, Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń.

Dotacje udzielone z budżetu gminy.
Uwag nie zgłoszono.

Wydatki majątkowe.
Wydatki majątkowe stanowiły w budżecie 8% ogólnej kwoty wydatków. Wykonano je w 93,5%.
Jak poinformowała pani Skarbnik, dużo zadań wykonano w ramach funduszu sołeckiego.
Następnie dokonano analizy wydatków majątkowych w poszczególnych działach.
Zastrzeżeń nie zgłoszono.

Przychody i rozchody.
Przychody i rozchody wykonano w 100%. Przychody stanowiły wolne środki oraz kredyty i pożyczki. W trakcie roku budżetowego spłacano raty jednej pożyczki i raty dwóch kredytów. Spłaty następowały terminowo. Łączna kwota spłacanych kredytów wynosiła 2.400.000,-zł. Kredyty zaciągnięto w Banku Pekao i Banku ING BANK ŚLĄSKI.
Uwag nie zgłoszono.


Nawiązując do „Informacji o realizacji wydatków z zakresu kultury fizycznej” – dział 926, p.Przewodniczący Komisji poruszył sprawę wydatków na sport masowy. Jak wynika z opisu, w wydatkach na sport masowy mieszczą się wydatki m.in. na koszenie boisk sportowych, utrzymanie boisk (m.in. opłaty za energię), utrzymanie i konserwację placów zabaw, przeprowadzenie Plebiscytu „Na najlepszego sportowca Gminy w roku 2012”, a zbyt mało na zajęcia sportowe czy instruktorów sportowych. W związku z tym p.Przewodniczący sugerował rozdzielenie powyższych wydatków, tj. osobno wydatki na utrzymanie urządzeń i obiektów sportowych i osobno – na zajęcia typu sportowego.
Jak wyjaśniła pani Skarbnik, gminę obowiązuje określona klasyfikacja budżetowa. Kultura fizyczna (sport) realizowana jest w trzech pozycjach (grupach): „Obiekty sportowe”, „Zadania w zakresie kultury fizycznej”, „Pozostała działalność”. Można jednak rozważyć opis w innym układzie, uszczegółowić wydatki w omawianym „Sporcie masowym.”

Powyższe wyjaśnienia wywołały krótką dyskusję na temat celowości uszczegółowienia i tak już obszernego sprawozdania. W związku z uwagą p.Eugeniusza Czaplickiego, że planowano wydatki na sport masowy w wysokości 161.632,-zł, a wykonanie jest o ok. 50.000,-zł mniejsze, p.Marek Biadasz wyjaśnił, że nie wykonano placu zabaw na Osiedlu przy ul.Powidzkiej, ponieważ mieszkańcy nie wyrazili zgody na proponowaną lokalizację. W podsumowaniu dyskusji p.Przewodniczący zrezygnował ze zgłoszonej przez siebie wyżej sugestii.

Ustalono,że kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się w dniu 7 maja br. o godz. 11,00.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,30.


         Przewodniczący Komisji
               Henryk  Mucha

Protokołowała:
Anna  Kwapich

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz