Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 41/13 z posiedzenia Komisji Finansów...RM z dnia 23.12.2013r.

Nr ORr.0012.2.12.2013

PROTOKOŁ Nr 41/13

z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 23 grudnia 2013r. o godz. 10,00 w sali narad Urzędu Gminy i Miasta, pod przewodnictwem p.Grzegorza Kaźmierczaka – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Krzysztof Szkudlarek   Burmistrz Gminy i Miasta
- p.Marian Gadziński    Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Kiełpińska    Sekretarz Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka    Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Stanisław Antoszczyszyn   inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Piotr Janowicz    inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Grzegorz Kaźmierczak – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku posiedzenia.

Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2.Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3.Zaopiniowanie tematów, mających być przedmiotem obrad sesji grudniowej.
4.Informacja o realizacji wniosków, zgłoszonych przez Komisję.
5.Inne sprawy.


Ad.1.Jak wyżej.


Ad.2.Protokoły z dwóch poprzednich posiedzeń przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3.W punkcie tym zaopiniowano następujące tematy, mające być przedmiotem obrad sesji Rady Miejskiej, planowanej na dzień 27 grudnia br.:

a/pani Halina Rzepecka – Skarbnik Gminy i Miasta omówiła proponowane zmiany w budżecie na 2013r. i w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
W kontekście powyższych zmian p.Łukasz Grabowski pytał o wynagrodzenia dla pracowników niepedagogicznych szkół, a p.Ireneusz Kwapich – o wynagrodzenia nauczycieli.
Wyjaśnień udzieliła pani Skarbnik.
Komisja pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany;

b/p.Stanisław Antoszczyszyn przedstawił projekt Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok. Na realizację zadań w przedmiotowym Programie zaplanowano kwotę 190tys.zł, natomiast na realizację zadań związanych ze zwalczaniem narkomanii, planuje się 10tys.zł. Pan Antoszczyszyn poinformował również, że na końcu stycznia będzie wiadomo dokładnie ile środków zostanie pozyskanych za zezwolenia na sprzedaż alkoholu i wtedy będzie można Program zmienić, dostosować do aktualnej kwoty. 
Projekt Programu Komisja zaopiniowała pozytywnie;

c/wypracowano Plan Pracy Komisji na okres od stycznia 2014r. do końca kadencji. Przedmiotowy Plan zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej do zatwierdzenia.
Następnie zapoznano się z projektem planu pracy Rady Miejskiej na okres od stycznia 2014r. do końca kadencji, tj. do listopada 2014r. włącznie.
Do powyższego projektu planu nie zgłoszono uwag, opiniując go pozytywnie;

d/p.Piotr Janowicz poinformował o konieczności podjęcia przez Radę uchwały o cenie za składowanie odpadów na składowisku w Chłądowie. Podwyższenie obecnej opłaty jest związane ze zmianą przepisów, zgodnie z którymi od 23 stycznia 2014 roku winien być inny zarządzający ( obecnie jest ZGK). Kalkulacji opłaty dokonano po rozstrzygnięciu przetargu na zarządzanie składowiskiem, wynosi ona 184 zł za tonę + podatek VAT.
W tematycznej dyskusji członkowie Komisji poruszyli kwestię zasad wykorzystania obiektów i urządzeń składowiska przez firmę która wygrała przetarg.
Poproszony na posiedzenie pan Burmistrz poinformował m.in., że prawdopodobnie Zakład Gospodarki Komunalnej będzie podwykonawcą większości prac. Zgodnie z warunkami przetargu, składowisko zostanie przekazane firmie w użyczenie, na okres dwóch lat, zarządzający będzie ponosił opłaty z tym związane, m.in. na fundusz rekultywacji. Po tym okresie teren składowiska zostanie zrekultywowany.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały;

e/Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał dotyczące: zmiany Statutu Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, prac pielęgnacyjnych drzew w OW w Skorzęcinie, wymagań dla przedsiębiorców w zakresie działalności – opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości, wymagań dla przedsiębiorców w zakresie działalności – ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk itd. (zmiana przepisów);

f/projekt uchwały dotyczący sprzedaży działki w Witkowie, usytuowanej w rejonie ul.Cmentarnej (pow. 1676m2) zaopiniowano pozytywnie.


Ad.4.Informację o sposobie realizacji wniosków zgłoszonych na ostatnich posiedzeniach Komisji, omówił p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta.

Nawiązując do przedstawionej informacji, p.Łukasz Grabowski poruszył sprawę planowanego ustanowienia wyróżnienia Statuetką Rycerza Wita. Wyraził zdanie, że zbyt mało jest informacji o tej postaci, nawiązującej do pogańskich bożków. Sugerował przemyślenie tej sprawy i ustalenie np. Statuetki Leona Byttnera, który sprawował funkcję Burmistrza na początku lat 90. tych.
Pan Zastępca poinformował, że jest kilka legend na temat Witkowa, a jedna z nich mówi o Rycerzu Wicie, który już wkomponował się w teren Skweru przy ul.Park Kościuszki i zaistniał w świadomości społeczeństwa.
W dyskusji większość członków Komisji opowiedziała się za Rycerzem Witem.
Dalsza dyskusja na temat Rycerza Wita odbyła się w końcowej części posiedzenia, z udziałem pani Sekretarz Gminy i Miasta.

Pan Adam Kowalski przypomniał, że na zebraniach wiejskich zwołanych dla omówienia zadań w ramach funduszu sołeckiego, mieszkańcy (m.in. Mielżyna) zgłosili szereg uwag, wniosków i propozycji.
Jak wyjaśnił p.Zastępca, wnioski dotyczące znaków drogowych przekazano zarządcom dróg. Jeśli chodzi o Mielżyn, prowadzono rozmowę z zarządcą drogi w Mielżynie na temat sygnalizacji świetlnej w tej miejscowości (detektor ruchu). Zarządca wyjaśnił, że obowiązują w takich przypadkach określone przepisami odległości. Pan Zastępca udzielił ponadto informacji na temat ścieżki pieszo-jezdnej w Mąkownicy.
Odnosząc się do sprawy ww. sygnalizacji świetlnej, p.Kowalski wyraził zdanie, że jest możliwość jednostronnego zamontowania detektora ruchu, od ul.Strzałkowskiej.
 
Pan Przewodniczący Komisji zasygnalizował, że na drogach gminnych dużo jest zniszczonych znaków drogowych, które wymagają odmalowania.
Jak stwierdził pan Zastępca, najlepiej byłoby, by potrzeby w tym zakresie zgłosili sołtysi.


Ad.5.W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

- p.Grzegorz Kaźmierczak poruszył omawianą na jednej z poprzednich posiedzeń sprawę sporu sąsiedzkiego w Ćwierdzinie (pismo w tej sprawie skierował do Rady jeden z sąsiadów). Z powodu wkopania słupka na drodze dojazdowej, samochód ZGK nie mógł wjechać po odbiór śmieci.
Pan Zastępca Burmistrza obiecał przeanalizowanie powyższej sprawy;

- zapoznano się z pismem p.Stefana M. z Witkowa o zmianę nazwy części Skweru im. Stanisława Gaworzewskiego.
W krótkiej dyskusji Komisja negatywnie odniosła się do powyższego wniosku;

- zapoznano się z pismem OSP Witkowo o udzielenie pomocy finansowej na organizację „III Zawodów w Ratownictwie Ochotniczych Straży Pożarnych KSRG Powiatu Gnieźnieńskiego” w 2014r. w OW w Skorzęcinie.
Jak stwierdził p.Zastępca, ww. sprawa wiąże się w pewien sposób z wnioskiem, jaki zgłosił na jednym z poprzednich posiedzeń p.Eugeniusz Czaplicki, o zorganizowanie gminnych zawodów strażackich.
Ponieważ Naczelnik OSP zostanie zaproszony w tej sprawie na styczniowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, nie wyrażono opinii;

- p.Elżbieta Kiełpińska – Sekretarz Gminy i Miasta omówiła projekt zarządzenia Burmistrza na temat ustanowienia wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy i Miasta Witkowo”, Statuetką średniowiecznego Rycerza Wita, prosząc o ewentualne uwagi bądź wnioski do tego projektu.
Następnie wywiązała się tematyczna dyskusja.

Pan Adam Kowalski proponował wydawanie przez gminę okolicznościowych monet.
Jak wyjaśniła pani Sekretarz, z okazji np. ważnych rocznic można wydawać okolicznościowe, pamiątkowe monety, jako jeden z elementów promocyjnych gminy.

Pan Łukasz Grabowski negatywnie odniósł się do projektu Statuetki. Stwierdził m.in., że Rycerz Wit to niepewna historycznie postać, należałoby odchodzić od pogaństwa, akcentować chrześcijańskie symbole i sięgać po bardziej współczesne autorytety jak np. pełniący od 1990r. funkcję Burmistrza Leon Byttner. Poddał też w wątpliwość, że rycerze kojarzą się jednoznacznie pozytywnie.

Odnosząc się do powyższych uwag, pani Sekretarz stwierdziła m.in., że nazwa projektowanego wyróżnienia powinna mieć charakter uniwersalny. W przyjętej nazwie wyróżnienia „Wyróżniony Statuetką Rycerza Wita” dla osób zasłużonych, za wybitne osiągnięcia w dziedzinach mających szczególne znaczenie dla rozwoju i promocji Gminy, nawiązujemy do etosu rycerskiego, który jest niepisanym kodeksem pozytywnych zachowań i postaw między innymi: szlachetności, odwagi, dzielności, honoru, prawości, opiekuńczości wobec słabszych. Rycerz był przede wszystkim chrześcijaninem i jego obowiązkiem była walka z poganami oraz ich nawracanie. Etymologicznie nazwa Witkowo pochodzi od imienia Witek, zdrobnienie od Witosław, które to imię pojawiło się już w 1136r. w bulii gnieźnieńskiej papieża Innocentego II. W związku z powyższym przyjęcie takiej nazwy dla projektowanego wyróżnienia, jest jak najbardziej zasadne, jest przejawem dbałości o dobry wizerunek gminy, tym bardziej że w świadomości witkowian, postać Wita już zaistniała. Pani Sekretarz przypomniała również, że postać Rycerza Wita zaprojektował prof. Hubert Borys.

Pan Marek Sucholas proponował zastanowić się nad zmianą imienia Wit na imię Witosław.


   Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 12,35.


        Przewodniczący Komisji
         Grzegorz Kaźmierczak


Protokołowała:
H. Koźniewska

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz