Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 38/13 z posiedzenia Komisji Oświaty...RM z dnia 24.10.2013r.

Nr ORr.0012.4.10.2013

PROTOKOŁ Nr38/13

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 24 października 2013r. o godz. 11,00 w sali narad Urzędu Gminy i Miasta, pod przewodnictwem p.Piotra Jóźwika -  Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Elżbieta Jagielska   Kierownik M-G Ośrodka Pomocy Społecznej
- p.Agata Prusak   Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
- p.Anna Pawluk    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Witkowie
- p.Urszula Potaś   Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie
- p.Marian Łukowski   Dyrektor Gimnazjum w Witkowie

 

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Piotr Jóźwik – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia i spytał o ewentualne uwagi.

Uwag nie zgłoszono, ustalono porządek posiedzenia w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2.Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3.Zapoznanie się z informacją o pracy Zespołu Interdyscyplinarnego. Zapoznanie się z realizacją Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Gminie Witkowo na lata 2013-2015.
4.Zapoznanie się z realizacją Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Witkowo na lata 2013-2015.
5.Spotkanie z Dyrektorami szkół:
1/funkcjonowanie Uczniowskich Klubów Sportowych;
2/funkcjonowanie świetlic środowiskowych – pozalekcyjnych zajęć świetlicowych z elementami profilaktyki;
3/propozycje szkół do budżetu gminy i miasta na 2014r. (w tym potrzeby remontowe).
6.Inne sprawy.


Ad.1.Jak wyżej.


Ad.2.Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.
Ad.3. Ad.4. Sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny i realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy przedstawiły z szerokim komentarzem p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i p.Agata Prusak – pracownik tego Ośrodka.
Przedstawione sprawozdania oraz Informacja o funkcjonowaniu M-G Ośrodka Pomocy Społecznej na dzień 18.09.2013r. stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Pani Agata Prusak zapoznała ponadto członków Komisji z pracą Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego, którego jest Przewodniczącą, a który funkcjonuje od czerwca 2011r.
Sprawozdanie na powyższy temat stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pani Prusak przedstawiła ponadto Radnym do wglądu „Mapę zjawiska przemocy i przyczyn na terenie Gminy i Miasta Witkowo”.

Następnie wywiązała się dyskusja.
Członkowie Komisji pytali o następujące sprawy: czy wobec członków Zespołu Interdyscyplinarnego była okazana jakakolwiek forma przemocy, czy sprawcami przemocy są tylko mężczyźni, w jakim czasie następuje reakcja na zgłoszenie o przemocy.

Pani Prusak poinformowała,że nie było wobec członków Zespołu objawów przemocy. W wyjazdach Zespołu do miejsc zamieszkania ofiar (i sprawców), celowo uczestniczy policjant, co oddziaływuje na te osoby psychologicznie. Często ofiary przemocy „nie widzą” tej przemocy, uważają pewne zachowania za normalne. Ma to związek z mentalnością i wzorcami wychowania. W naszej gminie (z przypadków znanych Zespołowi), sprawcami przemocy są tylko mężczyźni. Odnośnie czasu reagowania na zgłoszone przypadki przemocy, pani Prusak poinformowała, że od momentu założenia Niebieskiej Karty, w ciągu 7 dni przedstawia się Kartę Zespołowi. Na zwołanym posiedzeniu Zespołu ustala się plan pomocy i ustala termin przeprowadzenia rozmowy ze sprawcą przemocy. Następnie zaprasza się ofiarę na rozmowę, która jest przeprowadzana w niepełnym składzie Zespołu. W rozmowie tej ustala się z ofiarą jak można jej pomóc i czy nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia. W razie potrzeby Zespół kontaktuje się z sądem lub prokuratorem. Plan pomocy jest dostosowany do indywidualnej sytuacji (np. pomoc psychologa, terapia dla osób współuzależnionych). Po rozmowie ze sprawcą, otrzymuje on pouczenie na piśmie, za potwierdzeniem odbioru. Po pewnym czasie odbywa się ponowne spotkanie z ofiarą. Wyniki interwencji są monitorowane. W przypadku przemocy fizycznej, wnioski zgłaszane są z urzędu.
Uzupełniając powyższe informacje, p.Jagielska stwierdziła, że często dzieci boją się powiedzieć że są ofiarami przemocy. Zmienia się ich mentalność i dzieci mają świadomość, że jeśli przyznają się do przemocy, mogą zostać odebrani rodzicom np. do Domu Dziecka. Zespół musi reagować na każdy sygnał o przemocy, często już samo to zainteresowanie pomaga. Społeczeństwo musi mieć poczucie, że warto zgłaszać przypadki przemocy, bo na każdy sygnał jest reakcja. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, działania podejmowane są szybko, nawet w ciągu jednego dnia. Np. telefonicznie uzgadnia się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przyjęcie rodziny, która może tam przebywać do pół roku. Po tym okresie gmina jest zobowiązana zapewnić rodzinie mieszkanie, do czasu jej usamodzielnienia się.


Ad.5.Pan Przewodniczący Komisji powitał przybyłych na spotkanie dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów. Z okazji przypadającego w październiku Święta Edukacji Narodowej, pan Przewodniczący złożył dyrektorom życzenia i podkreślił, że efekty ich pracy są wysoko oceniane.

Nawiązując do pierwszego tematu spotkania p.Przewodniczący poinformował, że w roku szkolnym 2013/2014 Uczniowskie Kluby Sportowe funkcjonują według zmienionych zasad, rozwijają się też nowe dyscypliny zainteresowań.

Po czym dyrektorzy szkół kolejno przedstawili informacje o funkcjonowaniu Uczniowskich Klubów Sportowych w prowadzonych przez nich placówkach oświatowych.

Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.
Szkoła nie otrzymała jeszcze oficjalnej informacji z OKSiR-u o liczbie przydzielonych godzin UKS, ale dwóch nauczycieli Szkoły wnioskowało wcześniej o ich przydzielenie i te godziny otrzymali na zajęcia siatkówki i koszykówki. Jak stwierdziła pani Dyrektor, dwie godziny to jej zdaniem zbyt mało.

Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie.
Szkoła nie otrzymała jeszcze oficjalnej informacji o liczbie godzin UKS, ale nie czekając na tę informację, zajęcia rozpoczęto.

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie.
Zespół ma przydzielone 4 godziny na zajęcia UKS (4 x 1h). Z uwagi na dzieci dojeżdżające do szkoły, liczba korzystających zmienia się. Godziny zajęć UKS musiały zostać dopasowane do pozostałych zajęć.

Podsumowując temat UKS, p.Przewodniczący Komisji stwierdził, że przyszłościowo godziny UKS winny być podane dyrektorom szkół już w maju.

Nawiązując do drugiego tematu spotkania, p.Przewodniczący Komisji przypomniał, że od roku szkolnego 2013/2014 świetlice środowiskowe będą funkcjonować w innej formie niż dotychczas i poprosił dyrektorów o przedstawienie tego tematu.

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie.
Pani Dyrektor poinformowała, że z odbywających się po lekcjach zajęć świetlicowych z elementami profilaktyki korzysta ogółem 33 uczniów, w trzech grupach, z których najliczniejsza jest grupa najmłodszych. W trakcie zajęć dzieci otrzymują drugie śniadanie i są zadowolone z zajęć. Wprowadzone zmiany są z korzyścią dla dzieci z mielżyńskiej szkoły, ponieważ do tej pory nie korzystały ze Świetlicy Środowiskowej w Witkowie.
Ponadto po raz pierwszy (w ramach zajęć świetlicowych) w Szkole jest zatrudniony psycholog, który przyjmuje 1 raz w tygodniu. Na omawiane zajęcia Zespół otrzymał kwotę 8tys.zł.

Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.
Zajęcia świetlicowe z elementami profilaktyki odbywają się codziennie, w godzinach od 15,00 do 17,00. Obsługują je cztery panie. W ramach ciekawego programu odbywają się również zajęcia sportowe. Dzieci otrzymują podwieczorek i chętnie w zajęciach uczestniczą, korzystając z zasobów szkoły, stołówki i hali sportowej. Szkoła otrzymała na funkcjonowanie omawianych zajęć kwotę 13.800,-zł. Jak stwierdziła pani Dyrektor, nowa forma się sprawdziła.

Gimnazjum im.Adama Borysa w Witkowie.
Zajęcia świetlicowe odbywają się codziennie w godzinach od 15,50 do 17,50. Prowadzone są przez dwie osoby, w budynku oświatowym, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. W ramach tych zajęć, na które jest zapisanych 25 uczniów, oprócz elementów profilaktyki odbywają się zajęcia sportowe, wyjazdy i udzielana jest uczniom pomoc w odrabianiu lekcji. Dzieci otrzymują podwieczorek. Liczba dzieci uczestniczących w omawianych zajęciach jest różna, ale średnio ponad 20. Ta nowa forma zajęć sprawdza się w praktyce, Szkoła otrzymała na ten cel kwotę 10tys.zł. Ponadto w ramach omawianych zajęć w Szkole jest zatrudniony psycholog, co daje też możliwość załatwiania sytuacji kryzysowych.

Następnie dyrektorzy przedstawili kolejno potrzeby remontowe prowadzonych placówek, zgłoszone do projektu budżetu gminy na 2014 rok.

Gimnazjum im.Adama Borysa w Witkowie.
Pan Dyrektor poinformował m.in., że w tym roku wykonano dużo prac remontowych, ale zabrakło środków na malowanie klatek schodowych, bo w pierwszej kolejności realizowane są te zadania, które wynikają z zaleceń Sanepid-u. Do propozycji remontowych na 2014r. wpisał m.in. zakup ławek i malowanie ścian hali. Pan Dyrektor stwierdził również, że czas byłoby pomyśleć o remoncie dachu Gimnazjum, szczególnie o niższej jego części.

Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.
Na remonty w 2014r. szkoła planuje kwotę 40tys.zł. Potrzeb remontowych połączonych szkół jest dużo, przy ograniczonych środkach. To zdaniem pani Dyrektor, stwarza dla niej duży dyskomfort w gospodarowaniu środkami, choć dobrze nimi gospodaruje. Priorytetowym i kosztownym zadaniem jest wymiana cieplika grzewczego oraz remont i malowanie sal w budynku „A”. Jest również potrzeba odświeżenia niektórych sal w budynku „B”, zakup mebli, węzeł sanitarny w piwnicy. Nawiązując do sugestii Komisji Rewizyjnej, pani Dyrektor poinformowała, że dokonała rozeznania co do urządzenia miejsc postojowych dla rowerów, ale obecnie brak na to zadanie środków. W związku z uwagą p.Pawła Skudzawskiego o niezmienionej tablicy z nazwą szkoły, pani Dyrektor przyznała, że mogła to wcześniej załatwić, w porównaniu z innymi potrzebami jest to drobna sprawa, ale istotna.

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie.
W trakcie realizacji jest wymiana ogrzewania z olejowego na gazowe. Ponieważ co roku na bieżąco coś remontowano, obecnie szkoła nie ma dużych potrzeb. Celowe i potrzebne byłoby utwardzenie miejsc parkingowych przy szkole, wymiana mebli, wymiana krzeseł obrotowych w pracowni informatycznej, zakupienie szafek na korytarze. Należałoby też pomyśleć co zrobić z pękającym tynkiem na sali sportowej i wystąpić do ZGK o sprawdzenie niektórych studzienek, prawdopodobnie usytuowanych zbyt wysoko. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że przy wspólnym finansowaniu szkoły, Rady Rodziców i funduszu sołeckiego, może uda się zamontować przy szkole monitoring. Nawiązując do trwającej debaty sejmowej o reformie oświaty pani Dyrektor stwierdziła, że jeśli dzieci 6-letnie będą uczęszczać do szkoły, to na przyszły rok potrzebna będzie dodatkowa sala.

Korzystając z obecności dyrektorów szkół, p.Przewodniczący poruszył sprawę zajęć wychowania fizycznego. Stwierdził, że po oddaniu do użytku kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej uwidoczniło się, że zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są dopiero od IV klasy. By zapobiec wadom kręgosłupa, zajęcia te winny odbywać się już od I klasy, jako zajęcia profilaktyczne, rytmika itp.

Jak wyjaśniła p.Anna Pawluk – Dyrektor Szkoły Podstawowej, w przeszłości dyrektor mógł inaczej rozdysponować godziny wychowania fizycznego, ale obecnie nie ma takiej możliwości, bo jest inne pensum.
Jak dodała p.Urszula Potaś – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, nauczyciel nauczania początkowego również jest przygotowany zawodowo, by prowadzić takie profilaktyczne zajęcia.


Ad.6. W punkcie tym zapoznano się ze skierowanym do Burmistrza i do Radnych pismem Wspólnoty Mieszkaniowej ul.Płk Hynka 20, zawierającym propozycje do budżetu gminy na 2014 rok.
Po czym wywiązała się dyskusja.
Pan Przewodniczący Komisji poinformował m.in., że Wspólnoty Mieszkaniowe usytuowane po lewej stronie od budynku Przedszkola, złożyły na zebraniu mieszkańców Osiedla Nr 5 wspólny wniosek do projektu budżetu na 2014r., natomiast Wspólnota przy ul.Płk. Hynka 20 – złożyła wniosek odrębnie. W kontekście propozycji do budżetu, p.Przewodniczący zwrócił uwagę na fakt, że z terenu Osiedla Nr 5 wpływa do budżetu gminy duża kwota podatku.
Jak zauważył p.Marek Biadasz, zagospodarowanie Parku przy ul.Słowackiego na Osiedlu Nr 5, kosztowało z tegorocznego budżetu gminy dużo środków, bo 200tys.zł. Dodał, że zadania należy realizować sukcesywnie, co roku jakieś zadanie.
Pan Roman Popek poruszył sprawę tabliczek „Teren prywatny”, umieszczonych przez niektóre Wspólnoty Mieszkaniowe na parkingach, a tak jego zdaniem nie powinno być. Poruszył również sprawę rowerów, które kilka lat temu gmina przekazała na potrzeby Policji.


   Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 14,15.


         Przewodniczący Komisji
               Piotr  Jóźwik

 

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz