Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł 33/13 z posiedzenia Komisji Finansów...RM z dnia 24.IV.2013r.

Nr ORr.0012.2.4.2013

PROTOKOŁ Nr 33/13

z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 24 kwietnia 2013r. o godz. 10,00 w sali narad Urzędu Gminy i Miasta, pod przewodnictwem p.Grzegorza Kaźmierczaka – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- p.Krzysztof Szkudlarek  Burmistrz Gminy i Miasta
- p.Marian Gadziński   Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta 
- p.Halina Rzepecka   Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Jagielska   Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy
     Społecznej w Witkowie
- p.Tomasz Nowak   Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w W-wie
- p.Krystyna Jóźwiak – przedstawicielka Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Poznaniu oraz trzy przedstawicielki Wspólnot Mieszkaniowych funkcjonujących na terenie Osiedla Nr 5 im.Lotnictwa Polskiego w Witkowie
- czterech przedstawicieli (w tym jeden pan) handlujących na targowisku miejskim
- inspektorzy w Urzędzie Gminy i Miasta p.p.: Sylwia Mietlicka, Piotr Janowicz, Łukasz Misiewicz, Marcin Pośpiech.


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Grzegorz Kaźmierczak – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku obrad.
Uwag nie zgłoszono, przyjęto porządek w brzmieniu:

Porządek obrad:
1.Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2.Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3.Informacja o sytuacji finansowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i nt. bezrobocia na terenie gminy.
4.Informacja o kosztach zimowego utrzymania dróg.
5.Zaopiniowanie tematów, mających być przedmiotem obrad sesji kwietniowej.
6.Informacja o realizacji wniosków zgłoszonych na posiedzeniach Komisji.
7.Inne sprawy.

Ad.1.Jak wyżej.

Ad.2.Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.

----
Na prośbę p.Burmistrza, tuż po rozpoczęciu posiedzenia, Komisja spotkała się z trzema przedstawicielkami Wspólnot Mieszkaniowych w Witkowie i przedstawicielką Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Poznaniu. Jako pierwsza głos zabrała p.Krystyna Jóźwiak - przedstawicielka WAM. W związku z ustalonym przez Radę Miejską terminem składania deklaracji dotyczących gospodarki odpadami (do końca kwietnia) i ustaloną w wysokości 5,-zł opłatą za selektywną zbiórkę, pytała cyt. „jak to się ma do przetargu na wybór firmy mającej dokonywać odbioru odpadów.” Co będzie jak w tym przetargu „wyjdzie” stawka opłaty np. 12,-zł i na jakiej podstawie skalkulowano ww. opłatę 5,-zł.
Pan Przewodniczący Komisji poinformował, że wyjściowa stawka wynosiła 9,-zł, ale większością głosów, Rada Miejska uchwaliła 5,-zł.
Pan Burmistrz zaproponował, że wystąpi na najbliższej sesji z propozycją zmiany uchwały dotyczącej m.in. terminu składania przez mieszkańców deklaracji, bo jak stwierdził, lepiej termin przesunąć i poinformować mieszkańców po przetargu, o realnej opłacie.
Następnie przedstawicielka WAM poruszyła sprawę dezynfekcji pojemników na odpady. Zgodnie z uchwalonym przez Radę Regulaminem utrzymania czystości i porządku, obowiązek ten ciąży na właścicielu pojemnika. Ale w przypadku wspólnot mieszkaniowych i WAM jest to trudne do realizacji, nie ma też na to miejsca, co potwierdziły pozostałe panie.
Jak wyjaśnił p.Burmistrz, Regulamin utrzymania czystości i porządku określa obowiązki, m.in. obowiązek właściciela pojemnika do utrzymania go w czystości, ale problemem jest kto ma pojemniki dezynfekować. Obecnie nie jesteśmy w stanie zmienić Regulaminu. Pan Burmistrz dodał, że wniosek pań dotyczący dezynfekcji zostanie rozpatrzony, ale nie na najbliższej sesji.
Na tym spotkanie z przedstawicielami Wspólnot Mieszkaniowych i WAM zakończono.
Pan Tomasz Radacz odnosząc się do sprawy dezynfekcji pojemników wyraził zdanie, że skoro prywatni właściciele posesji muszą we własnym zakresie utrzymać pojemniki w czystości, to również Wspólnoty Mieszkaniowe mogą to realizować i jest to usługa, którą można komuś zlecić. Poruszył również sprawę kompostowników, wyrażając obawy, że koszone trawy będą wyrzucane po rowach.
Pan Burmistrz stwierdził, że problemów z gospodarką odpadami będzie dużo, ale obecnie najważniejsza sprawa to cena i koszty.
 
Po czym kontynuowano posiedzenie, zgodnie z przyjętym porządkiem obrad.


Ad.3.Informację o sytuacji finansowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie oraz dane na temat bezrobocia na terenie gminy i powiatu przedstawiła p.Elżbieta Jagielska  - Kierownik Ośrodka, z tematycznym komentarzem.

Członkowie Komisji interesowali się m.in. zadaniami asystenta rodziny, który został zatrudniony przez Ośrodek od marca br. i stopniem bezrobocia.
Odpowiedzi na ich pytania udzieliła pani Kierownik.

 

Ad.4.Informację o kosztach zimowego utrzymania dróg przedstawił z tematycznym komentarzem p.Łukasz Misiewicz.

 

Ad.5.W punkcie tym zaopiniowano następujące tematy, mające być przedmiotem obrad sesji, planowanej na dzień 26 kwietnia br.:

a/p.Tomasz Nowak – Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej omówił projekt Regulaminu targowiska miejskiego wraz ze zmianami zgłoszonymi w ramach konsultacji z handlującymi i zgłoszonymi na marcowych posiedzeniach Komisji Rady. Poinformował również, że Radni otrzymali wersję Regulaminu z omówionymi przez niego zmianami. Na posiedzeniu Komisji Oświaty w dniu 22 kwietnia, zgłoszono propozycję doprecyzowania zapisu w §14 pkt 10, poprzez dopisanie zdań: „Losowanie odbędzie się w ostatnią sobotę miesiąca, na targowisku. W skład komisji wchodzi dwóch przedstawicieli Administratora i jeden przedstawiciel handlujących.”.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt omawianego Regulaminu.
Korzystając z obecności na posiedzeniu, pan Kierownik poinformował, że handlujący za jego pośrednictwem proszą Radnych, by nie musieli opłacać opłaty targowej za miejsca zajęte przez samochody, by obniżyć opłaty targowe oraz by nie płacili za korzystanie z ubikacji znajdujących się przy targowisku. Handlujący wyrazili też obawy w kwestii handlujących obcokrajowców, którzy nie muszą mieć zezwoleń na handel i stwierdzili przy tym, że gmina im w tym zakresie nie pomaga.
Po krótkiej dyskusji Komisja odniosła się do powyższych próśb następująco: negatywnie odniesiono się do kwestii nie płacenia opłaty targowej za miejsca zajęte przez samochody i kwestii obniżenia opłat targowych, natomiast pozytywnie odniesiono się do kwestii ubikacji. Odnosząc się do sprawy handlujących obcokrajowców stwierdzono, że gmina nie ma obowiązku sprawdzania handlujących czy dysponują odpowiednimi zezwoleniami i nie powinna ingerować w tego typu sprawy, są od tego inne służby;
(uwaga protokolantki:w końcowej części posiedzenia, kontynuowano powyższe tematy z udziałem Kierownika ZGK i przedstawicieli handlujących);

b/p.Łukasz Misiewicz przedstawił projekt uchwały o opłatach za zajęcie pasa drogowego (opłaty nie były zmieniane od 2008r.).
Komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt;

c/p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta omówił projekty uchwał z zakresu oświaty: projekt dotyczący regulaminu nagród dla nauczycieli i projekt dotyczący zmiany nazwy szkoły Podstawowej Nr 3 im.Lotnictwa Polskiego. Przy okazji tych projektów, p.Zastępca poinformował o wynikach ankiety, przeprowadzonej wśród rodziców uczniów Szkoły Nr 3 na temat godziny rozpoczynania zajęć lekcyjnych. Zdecydowana większość rodziców opowiedziała się za pozostawieniem godziny 8,00.
W związku z pytaniem p.Tomasza Radacza, czy konsultowano ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego proponowane w projekcie uchwały wysokości środków na nagrody, p.Zastępca wyjaśnił, że nie ma takiego obowiązku.
Projekt uchwały dotyczący regulaminu nagród dla nauczycieli zaopiniowano pozytywnie.
Odnosząc się do drugiego projektu, p.Tomasz Radacz wyraził zdanie, że należałoby zapytać rodziców, bo może chcieliby zmienić patrona Szkoły, a tym samym nazwę Szkoły.
Pan Zastępca przypomniał o sugestiach Radnych, by w sytuacji gdy nie ma już Szkoły Nr 1 i Szkoły Nr 2, wykreślić z nazwy Szkoły „Nr 3”. Po czym opuścił salę obrad, by skontaktować się z panią Dyrektor Anną Pawluk w sprawie ewentualnych sugestii rodziców co do nazwy omawianej Szkoły. Po zasięgnięciu ww. informacji p.Zastępca wrócił na posiedzenie i poinformował, że w dniu wczorajszym pani Dyrektor przedstawiła projekt uchwały o zmianie nazwy Szkoły na posiedzeniu Rady Rodziców i nie wnieśli oni uwag.
Pan Łukasz Grabowski poparł wniosek p.Radacza, stwierdził że nazwa Szkoły wymaga konsultacji z rodzicami i proponował wycofać projekt uchwały z porządku sesji.
Po krótkiej dyskusji, czy powyższy wniosek traktować jako wniosek Radnego który może go zgłosić na początku sesji, czy też poddać go pod głosowanie na niniejszym posiedzeniu Komisji, p.Przewodniczący poddał wniosek pod głosowanie.
Za wnioskiem p.Grabowskiego o wykreślenie punktu „8” z porządku sesji głosowało 4 Radnych, 3 było przeciwnych, 1 Radny wstrzymał się od głosu.
Wobec powyższego wyniku głosowania, wniosek został przyjęty jako wniosek Komisji o zmianę porządku sesji;
 
d/p.Sylwia Mietlicka przedstawiła dwa projekty uchwał: o Planie Odnowy Miejscowości Kamionka i o pomocy rzeczowej dla Powiatu Gnieźnieńskiego.
Projekty uchwał zostały przez Komisję zaopiniowane pozytywnie;

e/proponowane zmiany w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej omówiła p.Halina Rzepecka – Skarbnik Gminy i Miasta. Poinformowała również, że wpłynęło pismo Wojewody o dotacji na stypendia socjalne, co rodzi konieczność poszukania środków własnych na ten cel w wysokości 46tys.zł. Pan Burmistrz w autopoprawce wskaże na sesji środki na ten cel, pochodzące z umniejszenia środków na kanalizację ul.Chrobrego. Wpłynęło również pismo Przedszkola Miejskiego o dokonanie przesunięć i to także zostanie w autopoprawce uwzględnione.
Do proponowanych zmian uwag nie zgłoszono.


Ad.6.Informację o realizacji wniosków zgłoszonych na posiedzeniach Komisji Finansów, przedstawił p.Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta.

 

Ad.7.W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

- p.Marcin Pośpiech przedstawił wniosek pana W. z Witkowa o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul.Jana Pawła II. Wnioskodawca chciałby wybudować jednokondygnacyjny budynek z płaskim dachem, ale nie byłoby to zgodne z planem obowiązującym na tym terenie.
W tematycznej dyskusji poruszono m.in. sprawę wysokości budynków już wybudowanych w tym rejonie, kwestię kosztów zmiany i zakresu tej zmiany. Jak poinformował p.Pośpiech, można rozważyć zmianę przeznaczenia tylko określonego pasa gruntu, od strony ul.Jana Pawła II, o symbolu „N”.
Za zmianą planu głosowało 5 Radnych, 1 był przeciwny, 1 wstrzymał się od głosu.
Wobec powyższego wniosek został zaopiniowany pozytywnie;

- wspólnie z przybyłymi na posiedzenie przedstawicielami handlujących (4 panie i 1 pan) i Kierownikiem ZGK, ponownie omówiono sprawy związane z targowiskiem, a zasygnalizowane w punkcie 5a przez Kierownika ZGK.
Pan Grzegorz Kaźmierczak poinformował handlujących, że ich prośbę by zwolnić z opłaty targowej 13 miejsc zajmowanych na targowisku przez samochody, Komisja zaopiniowała negatywnie, natomiast pozytywnie – sprawę bezpłatnego korzystania przez handlujących z ubikacji.
Przedstawiciele handlujących wyrazili niezadowolenie z ww. negatywnej opinii i wyjaśnili, co następuje: za miejsca zajęte przez samochody uiszczają opłatę rezerwacyjną więc opłacanie jeszcze opłaty targowej jest dla nich znacznym obciążeniem. Samochody są im potrzebne przy stanowisku handlowym, ponieważ np. w razie deszczu czy burzy mogą szybko schować towar, nie blokując innym ruchu, stanowią też rodzaj magazynu. Mają duże stragany, więc samochody nie mieszczą się na jednym stanowisku ze straganem. Właściwie targowisko nie jest przystosowane do dwukierunkowego wyjazdu. Jeśli chodzi o ww. opłatę rezerwacyjną, to płacą ją przez cały rok i za środy i za soboty, przy czym nie jest uwzględniany fakt, że im również przysługuje urlop. Kiedyś rezerwacja była wykupywana osobno na środy i osobno na soboty i było to korzystniejsze dla nich rozwiązanie. Handlujący poinformowali również, że praktycznie to chodzi nie o 13, ale o 6 lub 7 samochodów i stwierdzili, że na innych targowiskach nie płacą za parkowanie samochodów.Następnie przedstawiciele handlujących poruszyli sprawę handlujących na targowisku Bułgarów, którzy nie mają wymaganych zezwoleń i wjeżdżają na stanowiska handlowe przed godziną 8,00. Stwierdzili, że gmina toleruje Bułgarów, a oni oczekują, że gmina ich, Polaków będzie popierać. Handlujący poruszyli również problem wjazdu na targowisko: handlujący warzywami mają  stanowiska na początku i gdy rozkładają towar, pozostali mają utrudniony wjazd, choć jakoś sobie radzą.
Odnosząc się do poruszonych wyżej spraw, p.Tomasz Radacz stwierdził, że miejsca handlowe to nie miejsca parkingowe. Należy wszystkich handlujących traktować równo, więc należałoby do każdego stanowiska zrobić parking. W ten sposób liczba stanowisk do handlu znacznie by się zmniejszyła. Odnośnie obcokrajowców stwierdził, że od sprawdzania zezwoleń itp. są inne niż gmina służby.
Pan Przewodniczący Komisji podziękował przedstawicielom handlujących za udział w spotkaniu i zapewnił, że poruszone przez nich sprawy zostaną przez Komisję przedyskutowane.
W krótkiej dyskusji, nawiązując do uwag handlujących przyznano, że faktycznie drogi dojazdowe na targowisku są za wąskie, a w razie np. pożaru, trudno by się ewakuować.
W związku z prośbą handlujących, by nie opłacali opłaty targowej za miejsca zajęte przez ich samochody, pan Kierownik ZGK zaproponował, by w takich przypadkach handlujący opłacali nie 18,-zł, ale 10,-zł, tak jak za handel z samochodu.
Powyższa propozycja spotkała się z aprobatą Komisji;
 
- p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza przedstawił wniosek Agencji Nieruchomości Rolnych o przejęcie przez gminę lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie gminy Witkowo.
Z wnioskiem się zapoznano, nie wyrażając opinii (do zaopiniowania w późniejszym czasie);

- p.Łukasz Grabowski zgłosił wniosek,by na Święto Flagi, obchodzone w dniu 2 maja, zakupić ze środków na promocję gminy np. 1000szt. flag, które byłyby dostępne w Urzędzie Gminy i Miasta (flagi można zakupić na 11 listopada).

Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,30.

         Przewodniczący Komisji
          Grzegorz Kaźmierczak

Protokołowała:      
H.Koźniewska          

drukuj pobierz pdf    

wstecz