Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum: Protokoł Nr 27/12 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 27 listopada 2012r.

Nr ORr. 0012.4.13.2012

PROTOKOŁ Nr 27/12

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 27 listopada 2012r. o godz. 10,00 w sali narad Urzędu Gminy i Miasta, pod przewodnictwem p.Piotra Jóźwika -  Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Krzysztof Szkudlarek  Burmistrz Gminy i Miasta
- p.Marian Gadziński   Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Kiełpińska   Sekretarz Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka   Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Jagielska   Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
- p.Krzysztof Borowski   profesor Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej
- p.Justyna Dzionek-Przybyszewska Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego Urzędu GiM
oraz inspektorzy w Urzędzie Gminy i Miasta p.p.: Marzena Polak, Sylwia Mietlicka, Anita Frańczak, Stanisław Antoszczyszyn, Marcin Pośpiech

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Piotr Jóźwik – Przewodniczący Komisji. Powitał zabranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia i spytał o ewentualne uwagi.

Uwag nie zgłoszono, przyjęto porządek posiedzenia w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Spotkanie z prof. Krzysztofem Borowskim nt. studenckiego konkursu urbanistycznego.
4. Zapoznanie się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Witkowo w roku szkolnym 2011/2012.
5. Zapoznanie się z informacją o środkach wydatkowanych na dokształcanie nauczycieli w 2011r. i 2012r.
6. Zaopiniowanie spraw, mających być przedmiotem obrad sesji listopadowej.
7. Zaopiniowanie projektu budżetu gminy i miasta na 2013r. i projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013-2024.
8. Inne sprawy.
9. Wizja lokalna inwestycji oświatowych.

Ad.1. Jak wyżej.

Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia Komisji przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym zapoznaniu się z jego treścią.

Ad.3. Pan Burmistrz przedstawił przybyłego na posiedzenie prof. Krzysztofa Borowskiego, po czym Przewodniczący Komisji powitał go i oddał mu głos. Pan Profesor przeprosił na wstępie Radnych, że z przyczyn losowych, niezależnych od niego, nie dotarł na posiedzenie Komisji Rady w dniu 11 października br., na którym miał przedstawić prezentację dotyczącą studenckiego konkursu urbanistycznego. Po czym pan profesor przedstawił tę prezentację zatytułowaną „Studencki konkurs urbanistyczny jako metoda promocji miasta i gminy.” W tematycznym komentarzu pan profesor poinformował m.in., że od 2000r. studenci Zakładu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zrealizowali z powodzeniem 39 konkursów dla różnych jednostek samorządowych. Z Gminy Witkowo otrzymali (na razie nieoficjalnie) trzy tematy: zespół mieszkaniowy w południowo-wschodniej części Witkowa (rejon ul.Wrzesińskiej), uporządkowanie terenu Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie, tereny aktywizacji gospodarczej w Mąkownicy.
Pan Burmistrz przypomniał, że pierwsze spotkanie z Radnymi na temat konkursu miało się odbyć na ww. wspólnym posiedzeniu Komisji Rady, w którym uczestniczyli wszyscy Radni, a dziś odbywa się posiedzenie tylko jednej z Komisji, więc jest tylko kilku Radnych. W tej sytuacji przedstawi sprawę konkursu na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Finansów. Po czym p.Burmistrz poruszył kwestię finansową konkursu informując o podanej wcześniej przez profesora propozycji wynagrodzenia w wysokości 35tys.zł netto.
Pan profesor poinformował, że gdyby nie doszło do zawarcia z gminą umowy, to i tak studenci mogliby przedstawić prezentację projektów, choć na gminę nie przeszłyby prawa autorskie. W związku z pytaniem p.Burmistrza jaką kwotę wynagrodzenia ma podać na jutrzejszej Komisji, pan profesor stwierdził, że w ramach przeprosin za opóźnienie z jego powodu, oficjalnie proponuje 18tys.zł netto plus 7tys.zł na nagrody. Kwotę na nagrody można dowolnie podzielić. Uruchomienie finansowania nastąpiłoby w lutym lub marcu. Odnosząc się do projektu dotyczącego terenu przy ul.Wrzesińskiej, pan profesor zwrócił uwagę, że na tym terenie można pomieścić do 500 domów, więc podzielili go na etapy. Gdyby docelowo zaplanować 500 domów, to należy liczyć 2000 mieszkańców, a z tym wiążą się potrzeby infrastrukturalne w perspektywie kolejnych lat.
Pan Burmistrz stwierdził, że również sugeruje etapy. Obecnie w mieście przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową duże powierzchnie, ale właściciele gruntów nie są zainteresowani ich sprzedażą, dotyczy to m.in. terenu w kierunku Mąkownicy.
Dziękując Radnym za poświęcenie mu czasu, pan profesor deklarował kolejne spotkanie, gdyby ze strony gminy taka była wola.

Podsumowując temat spotkania, po krótkiej dyskusji Komisja jednogłośnie wyraziła pozytywną opinię w kwestii organizacji studenckiego konkursu urbanistycznego, na rzecz Gminy Witkowo.

Ad.4. Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Witkowo w roku szkolnym 2011/2012 przedstawiła z tematycznym komentarzem p.Marzena Polak.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

W nawiązaniu do ww. informacji, członkowie Komisji pytali m.in. o sprawę Szkoły Podstawowej w Gorzykowie, o liczbę dzieci w Przedszkolach i stypendia socjalne dla uczniów.
Odpowiedzi udzieliła pani Polak.

Ad.5. Pani Marzena Polak przedstawiła informację o środkach wydatkowanych na dokształcanie nauczycieli w 2011r. i 2012r. Poinformowała też m.in. o ustawowym obowiązku przeznaczania 1% wynagrodzeń na dokształcanie nauczycieli.
Przedstawiona informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad.6. W punkcie tym zaopiniowano następujące tematy, mające być przedmiotem obrad sesji planowanej na dzień 30 listopada br.:

a/ p.Marzena Polak przedstawiła projekt uchwały dotyczący udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Słupeckiemu, w związku z tym, że dziecko z naszej gminy uczęszcza na zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupcy.
Komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt;

b/ p.Stanisław Antoszczyszyn omówił projekt Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na 2013 rok. Poinformował m.in. o przeprowadzonych na temat projektu konsultacjach społecznych i zgłoszonych w ramach tych konsultacji uwagach i propozycjach. Część z nich została przez Burmistrza uwzględniona.
Komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy Program;

c/ p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie przedstawiła następujące projekty uchwał:
1/ o Statucie Ośrodka Pomocy Społecznej;
2/ o Programie Przeciwdziałania Przemocy ;
3/ o Programie Wspierania Rodziny.
Przedmiotowe projekty zostały przez Komisję zaopiniowane pozytywnie;

d/ p.Marcin Pośpiech omówił projekt uchwały dotyczący uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Mąkownicy, z przeznaczeniem m.in. na rozlewnię gazu.
Projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie, proponując określenie opłaty planistycznej w wysokości 25%;

e/ protokolantka poinformowała, że na listopadowej sesji proponuje się przedstawić do uchwalenia Statuty następujących Sołectw: Chłądowo, Folwark, Gorzykowo, Kamionka, Ostrowite Prymasowskie i Strzyżewo Witkowskie. W przedmiotowych projektach uwzględniono zgłoszone w ramach nadzoru zastrzeżenia Wojewody do Statutów uchwalonych na wrześniowej i październikowej sesji (zapisy dotyczące ustalania liczby osób uprawnionych do głosowania i nadzoru nad działalnością finansową Sołectw).
Komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowe projekty Statutów;

f/ p.Sylwia Mietlicka poinformowała, że współwłaściciele drogi wewnętrznej w rejonie ul.Osiedlowej w Witkowie, wystąpili z wnioskiem o nadanie tej ulicy nazwy „Szampańska”. Aby dać Radzie Miejskiej możliwość wyboru, na jej prośbę, wnioskodawcy podali jeszcze inne nazwy m.in.  „Ustronna”, „Złota”, „Zacisze”. We wczorajszym posiedzeniu Komisji Rolnictwa uczestniczyło dwoje przedstawicieli wnioskodawców którzy stwierdzili, że najbardziej odpowiadałaby wszystkim współwłaścicielom nazwa „Szampańska”.
Komisja pozytywnie (przy 2 głosach wstrzymujących się) zaopiniowała nazwę „Szampańska”;

g/ projekt uchwały o współpracy Gminy Witkowo z Gminą Lądek Zdrój Komisja zaopiniowała pozytywnie;

h/ projekt uchwały o nadaniu skwerowi przy ul.Park Kościuszki imienia Stanisława Gaworzewskiego, przedstawił p.Burmistrz. Przypomniał, że swego czasu propozycję nadania takiej nazwy jednej z ulic w Witkowie, zgłosił p.Franciszek Popek. Jednak do tej pory wśród nazywanych ulic nie było ulicy, która by była godnym uhonorowaniem tego witkowskiego działacza. Obecnie padła propozycja nadania imienia Stanisława Gaworzewskiego skwerowi usytuowanemu przy ul.Park Kościuszki (w centrum miasta) zarówno wschodniej jak i zachodniej jego części.
Pan Paweł Skudzawski dodał, że po podjęciu uchwały w tym temacie, zostanie powołany Komitet Organizacyjny. Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika (obelisku) mogą odbyć się w ramach obchodów Dni Witkowa.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Pan Burmistrz poinformował, że p.Gaworzewski był m.in. dyrektorem Banku Ludowego, będzie więc rozmawiał z dyrektorem Banku Spółdzielczego na temat pamiątkowej tablicy. Odsłonięcie obelisku można połączyć z Dniami Witkowa i 125-leciem Banku Spółdzielczego;

i/ pani Skarbnik omówiła proponowane zmiany w budżecie i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Poinformowała m.in., że już po wydrukowaniu projektu uchwały o zmianach w budżecie, wpłynęło pismo Przedszkola o zabezpieczenie środków na wypłatę odprawy rentowej dla pracownika tej placówki. W związku z tym zostanie opracowana autopoprawka do zmian w budżecie.
Komisja pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany.

Ad.7. Projekt budżetu gminy i miasta na 2013r. ze szczególnym uwzględnieniem planowanych wydatków majątkowych, omówił p.Burmistrz Gminy i Miasta. Poinformował m.in., że już w grudniu  planowane w projekcie budżetu kwoty ulegną zmianie m.in. z uwagi na to, że planowana wpłata gminy na rzecz budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Lulkowie, znacznie się umniejszy (pismo w tej sprawie wpłynęło już po wydrukowaniu projektu). Stworzy to możliwość doszacowania inwestycji w późniejszym czasie, po przesunięciu środków.
W tematycznej dyskusji p.Przewodniczący Komisji poruszył kwestię zabezpieczenia środków na zajęcia oferowane ostatnio przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
Pan Burmistrz poinformował, że OKSiR otrzymuje z budżetu gminy kwotę ponad 700tys.zł na swoją działalność, będzie dokonana ocena jak ten budżet rozdysponowano.
W związku z uwagą p.Pawła Skudzawskiego, że należy zainwestować w młodych chłopców i w związku z tym zwiększyć środki na sekcje działające przy OKSiR, p.Przewodniczący proponował zaprosić Dyrektora OKSiR-u na kolejne posiedzenie Komisji, by porozmawiać na powyższe tematy. Podkreślił, że systematyczna praca z młodzieżą jest bardzo ważna.
Pan Marek Sucholas pytał o planowaną budowę Centrum Kultury.
Jak poinformował p.Burmistrz, na ww. cel docelowo planuje się w 2013r. kwotę 2mln zł. Projekt techniczny jest prawie ukończony, wkrótce zostanie podpisana z Energetyką umowa na usunięcie kolizji energetycznej. Budowa rozpocznie się najprawdopodobniej w maju. Pan Burmistrz dodał, że jest to droga inwestycja, obiekt wielkopowierzchniowy. 
W podsumowaniu dyskusji nad projektem budżetu gminy i miasta na 2013r. Komisja wypracowała jednogłośnie pozytywną opinię na ten temat. Zgodnie z procedurą uchwalania budżetu, opinia ta zostanie przekazana Komisji Finansów.

Ad.8. W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

- p.Marzena Polak przedstawiła pismo Związku Nauczycielstwa Polskiego o podwyższenie dodatków funkcyjnych dla dyrektorów szkół, ich zastępców i kierowników świetlic szkolnych o ok.100%.
Pan Przewodniczący Komisji i p.Marek Sucholas wskazali na konieczność obliczenia skutków finansowych takiej podwyżki;

- p.Przewodniczący Komisji poruszył sprawę cennika za korzystanie z hali sportowej. Wyraził zdanie, że podjęta w tym temacie uchwała Nr XIII/116/2012 z dnia 15 lutego br. wymaga zmiany, najlepiej na kolejnej, grudniowej sesji Rady;

- p.Anita Frańczak poinformowała, że kończy się czas, na jaki została zawarta umowa na dzierżawę obiektów po WDW w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie. Jeśli gmina wydzierżawiłaby obiekty temu samemu dzierżawcy, umowa może być zawarta na okres 3 lat, ale baza byłaby umniejszona. Obiekty wymagają jednak remontu, a to należy do obowiązków właściciela, czyli gminy. Czynsz dzierżawny wynosi rocznie ok. 128.900,-zł brutto.
Pan Burmistrz poinformował, że w projekcie budżetu na 2013r. zaplanowano na remont części ww. obiektów kwotę 200tys.zł, należy jednak podjąć decyzję co zrobić dalej. Część obiektów w tym kompleksie sprzedano, dzierżawca jest zainteresowany dalszą dzierżawą, ale przedmiot dzierżawy byłby mniejszy o 3 segmenty domków. Można przyjąć obecny wariant tj. umowa na dotychczasowych warunkach, z umniejszoną, ale odnowioną bazą, bądź też sprzedać bez remontowania. Temat należałoby rozwiązać kompleksowo.
W wyniku krótkiej dyskusji Komisja opowiedziała się (3 głosy „za”, 3 wstrzymujące się) za zawarciem kolejnej, 3-letniej umowy z obecnym dzierżawcą, na dotychczasowych warunkach;

- p.Justyna Dzionek-Przybyszewska przedstawiła pismo p.Wojciecha T., zawierające propozycję budowy siłowni zewnętrznej. Poinformowała, że jedno tego typu urządzenie kosztuje ok. 4tys.zł.
Pan Przewodniczący Komisji stwierdził, że na razie propozycja nie jest do realizacji, ale w przyszłości należałoby znaleźć miejsce na tego typu urządzenia. W kontekście tego tematu poinformował, że zakupiono urządzenia siłowe do nowej hali sportowej przy ul.Czerniejewskiej, ale należałoby doposażyć w pojedyncze urządzenia.
Stwierdzono, że na razie w budżecie nie ma środków na wnioskowane przez pana T. urządzenia;
- p.Elżbieta Kiełpińska – Sekretarz Gminy i Miasta przedstawiła wstępny projekt podziału miasta i gminy na obwody głosowania. Proponuje się 10 obwodów, w tym 1 dodatkowy w Przedszkolu Miejskim w Witkowie.
Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. projekt podziału;

- dyskutowano na temat uchwał, które Rada winna podjąć, w związku z nową ustawą o gospodarce odpadami.

Ad.9. W związku z tym, że realizacja poprzednich punktów porządku obrad zajęła dużo czasu, zrezygnowano z dokonania wizji obiektów oświatowych. Wizja ta zostanie przeprowadzona na jednym z kolejnych posiedzeń.

Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 15,15.


Przewodniczący Komisji
Piotr Jóźwik

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz