Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania i informacje Burmistrza: Sprawozdanie z realizacji Uchwały Nr XVI/155/00 Rady Miejskiej w Witkowie Gminnego Programu Ochrony Środowiska

Sprawozdanie z realizacji Uchwały Nr XVI/155/00 Rady Miejskiej w Witkowie Gminnego Programu Ochrony Środowiska.

Zgodnie z uchwalonym Gminnym Programem Ochrony Środowiska na lata 2000-2005,  wszystkie realizowane działania /w latach 2003-2004/  przez gminę  miały na celu ograniczenie i likwidację istniejących zagrożeń dla środowiska naturalnego i przyrodniczego takich jak: zanieczyszczanie wód powierzchniowych w rowach przydrożnych, rowach melioracyjnych, rzekach i jeziorach, sposoby składowania i umieszczania /porzucania/ odpadów komunalnych, emisji pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu do powietrza atmosferycznego oraz dewastacji gruntów rolnych.

Główną przyczyną zanieczyszczania wód powierzchniowych i gruntowych są ścieki. Zanieczyszczenia odprowadzane ze źródeł punktowych i powierzchniowych  /są odprowadzane bezpośrednio do gruntu, stawów, rowów, wybudowanych kanalizacji burzowych lub spłukiwane przez opady atmosferyczne z pól, dróg i terenów zabudowanych/.
Zakończenie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków do przepustowości max. 2400 m3/dobę,  pozwala na przejecie ścieków /po wybudowaniu kanalizacji/ z pozostałej części miasta Witkowo oraz ze wsi w naszej gminie.

W roku 2004 zakończono budowę kanalizacji sanitarnej z przyłączami na ul. Szkolnej, Oświatowej, Harcerskiej, Komisji Edukacji Narodowej i ul. Powstańców Wlkp.

W roku 2004 rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej z przykanalikami i trzema przepompowniami we wsiach: Jaworowo i Mielżyn wraz z kolektorem tłocznym do Witkowa, która zostanie zakończona w 2005r.  Do wybudowanej kanalizacji  /we wsi Odrowąż/  będzie można podłączyć ścieki ze wsi Odrowąż, Gorzykowo i Czajki.

Przygotowana jest dokumentacja i będzie realizowana /projekt został zakwalifikowany do realizacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego/ budowa II etapu kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie, która winna zostać ukończona 2005r. Po zakończeniu tego zadania cały Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie będzie posiadał kanalizację sanitarną /zostaną zlikwidowane wszystkie zbiorniki bezodpływowe i uciążliwy transport nieczystości płynnych/.
Przygotowana jest dokumentacja na budowę kanalizacji sanitarnej dla pozostałej części Osiedla przy ul. Powidzkiej, ul. Czerniejewskiej i wsi Małachowo Wierzbiczany, Małachowo Szemborowice i Małachowo Złych Miejsc. Po wybudowaniu  kanalizacji we wsi Małachowo Wierzbiczany będzie można przejąć również ścieki ze wsi Małachowo Kępe.
Prowadzone jest dalsze wodociągowanie naszej gminy. W roku 2003 doprowadzono wodę do kolejnych działek letniskowych we wsi Wiekowo oraz przebudowano sieć wodociągową  /rurociąg tłoczny  ze  studni  głębinowych  do Stacji Uzdatniania Wody/  w   Witkowie  przy   ul. Cmentarnej i Wrzesińskiej.

W roku 2004 wybudowano sieć wodociągową z przyłączami we wsi Ostrowite Prymasowskie - Raszewy /we wsi Ostrowite Prymasowskie przebudowano sieć wodociągową/, wykonano sieć tranzytową Chłądowo - Kołaczkowo /obecnie wieś Kołaczkowo zaopatrywana jest w wodę z SUW w Witkowie a   gospodarstwo "KOS - POL" z własnego ujęcia/, wykonano sieć wodociągową z Gorzykowa do wsi Czajki /we wsi Czajki przebudowano sieć wodociągową/ oraz podłączono wieś Królewiec do sieci wodociągowej w Stanisławowie gm. Września. Wykonane inwestycje we wsiach Kołaczkowo, Czajki i Królewiec  mają  na celu poprawienie jakości dostarczanej wody.
Do najważniejszych zadań inwestycyjnych proekologicznych należy zaliczyć wybudowanie w roku 2003  składowiska  odpadów  komunalnych w Chłądowie o pojemności 72 tys. m3. Pozwoli to w perspektywie kilku lat na zminimalizowanie zagrożenia dla środowiska spowodowanego odpadami stałymi, które stanowią w gminie nadal poważny problem. Składowisko posiada brodzik dezynfekcyjny, wagę samochodową, system drenażu wód odciekowych, spełniający wymogi unijne. Na składowisku zainstalowany jest system komputerowy pozwalający na ewidencję ilości przyjmowanych do składowania odpadów. Ilość odpadów komunalnych składowanych na składowisku jest ograniczana poprzez segregowanie i selektywną zbiórkę.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, selektywną zbiórkę odpadów - opakowań szklanych na terenie gminy rozpoczęto w miesiącu wrześniu 2002r. W roku 2002 zebrano 8.700 kg szkła a w roku 2003 zebrano 29.800 kg szkła, 12.770 kg opakowań z tworzyw sztucznych i 1000 kg papieru i tektury.

Mimo wybudowania własnego składowiska odpadów, nadal porzucane są przez mieszkańców różne odpady i powstają  "dzikie" wysypiska, które są corocznie likwidowane.
Mając na uwadze ochronę powietrza atmosferycznego w roku 2003 dokonano modernizacji kotłowni w Ośrodku Zdrowia w Witkowie a w roku 2004 zmodernizowano kotłownię i instalację grzewczą  w   Gimnazjum  oraz  przystąpiono do modernizacji kotłowni w budynku Urzędu Gminy i Miasta Witkowo.

W kotłowniach tzw niskiej emisji na terenach budownictwa jednorodzinnego w naszej gminie, wprowadzane są zmiany nośników energii z paliw stałych na płynne lub gazowe.

W ramach realizacji projektu gazyfikacji gmin na styku województw łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego obejmującego 51 gmin, zrealizowany został I etap "Koncepcji programowo - przestrzennej gazyfikacji gmin" polegający na sporządzeniu "Analizy rynku gazu" dla  całego rozważanego obszaru gazyfikacji. Aktualnie G.E.N. Gaz Energia Spółka z o.o. przygotowała zlecenie na wykonanie II etapu, a mianowicie "Koncepcji techniczno kosztowej sieci gazociągowej" dla całego rozważanego obszaru gazyfikacji.

W ramach utrzymania zieleni miejskiej posadzono młode drzewa przy ul. Gnieźnieńskiej oraz uzupełniono zadrzewienia przy ul. Poznańskiej i Warszawskiej. Ponadto przystąpiono do zagospodarowania skweru w Witkowie przy ul. Kościuszki oraz terenu po byłym stawie we wsi Małachowo Złych Miejsc /nasadzenie drzew i obsiew trawy/. Na terenie placu zabaw dla dzieci przy ul. Poznańskiej  usunięto  dwie   topole,  które  stanowiły  zagrożenie dla przebywających tam osób i istniejących obiektów budowlanych, w zamian za usunięte drzewa posadzono młode brzozy. W ramach Programu Ochrony Drzew Kasztanowca przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem w naszej gminie dokonano dezynsekcji 11 szt. kasztanowców /2 drzewa przy ul. Gnieźnieńskiej i 9 drzew przy ul. Park Kościuszki/ a uczniowie Gimnazjum brali udział w sprzątaniu zeschniętych liści kasztanowców przy ul. Strzałkowskiej.  

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i zmianą obowiązujących przepisów oraz możliwością uzyskania wsparcia finansowego z unijnych funduszy strukturalnych na realizację zadań związanych z ochroną środowiska w gminie, przystąpiono do aktualizacji Gminnego Programu Ochrony Środowiska a w dniu 25 czerwca 2004r. podjęto uchwałę zatwierdzającą  zmiany w  Gminnym Programie.

Witkowo, dnia 26.11.2004r.

drukuj pobierz pdf    

wstecz