Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Plany i zamierzenia: Raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla GiM Witkowo

RAPORT

z realizacji Programu Ochrony Środowiska
dla Gminy i Miasta Witkowo.


Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. nr 25, poz. 150, z późn. zm.) organ wykonawczy gminy, w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, a także zapisów powiatowego i wojewódzkiego programu ochrony środowiska, sporządza gminny program ochrony środowiska, uwzględniając wymagania niezbędne przy sporządzaniu polityki ekologicznej państwa określone w art. 14 Ustawy Prawo ochrony środowiska. Gminny program ochrony środowiska uchwala rada gminy. Zgodnie z art. 18 ustawy Prawo ochrony środowiska z wykonania gminnego programu ochrony środowiska organ wykonawczy gminy sporządza co 2 lata raporty, które przedstawia radzie gminy.
Program Ochrony Środowiska dla gminy i miasta Witkowo został uchwalony przez Radę Miejską w Witkowie w dniu 25 czerwca 2004 roku (Uchwała Nr XIV/117/04). Pierwszy raport z realizacji programu ochrony środowiska został przedstawiony Radzie Miejskiej w listopadzie 2007r.
Omawiany raport z realizacji gminnego programu ochrony środowiska obejmuje okres kolejnych dwóch lat, czyli od listopada 2007r. do listopada 2009r.

W okresie sprawozdawczym wybudowano:
- sieć wodociągową w Witkowie przy ulicach: Skorzęcka i Osiedlowa oraz w m. Skorzęcin – Piłka i Chłądowo,
- sieć kanalizacji sanitarnej w Witkowie przy ulicach: Nowa, Osiedlowa, Słowiańska, Piastowska i Czerniejewska oraz w m. Małachowo Złych Miejsc i Skorzęcin,
- sieć kanalizacji deszczowej w Witkowie przy ulicach: Lotnicza, Kosynierów Miłosławskich, Piastowska, Słowiańska, Młyńska, Zachodnia i Wschodnia.
Ponadto zmodernizowano kanalizację burzową przy ul. Jana Pawła II w Witkowie oraz wykonano czyszczenie kanalizacji burzowej na terenie Osiedla nr 5 w Witkowie.

Jesienią 2008r. rozpoczęto budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami i przepompowniami w Witkowie obejmującą ulice: Strzałkowską, Zieloną, Cmentarną, Wrzesińską, Skośną i Wodociągową.
Ponadto opracowano dokumentację i złożono wniosek o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 budowy kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami i przepompowniami w miejscowościach: Odrowąż, Mąkownica, Malenin, Małachowo Kępe i Gorzykowo.

Na terenie naszej gminie prowadzona jest od 2002 roku selektywna zbiórka odpadów opakowaniowych ze szkła, tworzyw sztucznych i papieru. Na terenie gminy znajduje się 38 punktów z ustawionymi pojemnikami na szkło i plastik, w tym: na terenie miasta Witkowo jest 21 punktów, 17 punktów na wsiach. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie ustawionych jest siedem pojemników na tworzywa sztuczne. Na początku 2009r. roku dokonano zakupu 19 szt. białych pojemników typu dzwon do selektywnej zbiórki odpadów na opakowania ze szkła. Odbiorem odpadów pochodzących ze selektywnej zbiórki zajmuje się firma Handlowa – Usługowa „ALKOM” w Poznaniu (oddział terenowy w Gnieźnie) oraz firma p. Janusza Blachowskiego „Transport ciężarowy, zbiór, skup odpadów” z Wrześni. W 2008 roku zebrano z terenu gminy Witkowo 16,7 Mg odpadów z tworzyw sztucznych, 12,7 Mg opakowań z papieru i tektury oraz 58,2 Mg opakowań ze szkła gospodarczego.

W ramach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez firmę „ELEKTRO RECYKLING” z Nowego Tomyśla przeprowadzonej w 2008r. zebrano ok. 3,5 tony zużytego sprzętu. W tym roku zostało podpisane porozumienie z firmą z Nowego Tomyśla w sprawie stałej współpracy gminy Witkowo w zakresie gospodarowania odpadami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Gmina Witkowo ma podpisaną umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym „HETMAN” Sp. z o. o. we Florianowie na nieodpłatny odbiór i utylizację padłych zwierząt z terenu naszej gminy.

Pomimo funkcjonującego systemu odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, nadal porzucane są przez mieszkańców różne odpady i powstają „dzikie” wysypiska, które są w miarę możliwości likwidowane. Na początku br. roku dokonano rekultywacji dzikiego składowiska odpadów w miejscowościach Folwark – Piaski, Skorzęcin – Rybaki i Chłądowo. Corocznie przeprowadzane są kontrole właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W tym roku takie kontrole przeprowadzono w m. Czajki, Królewiec i Odrowąż.

W kwietniu br. dokonano zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Witkowo, którego głównym celem było wprowadzenie systematycznego (przynajmniej raz w miesiącu) wywozu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Kontrole oraz zmiana regulaminu utrzymania czystości porządku przyczyniły się do zmniejszenia ilości posesji na terenie gminy, na których właściciele nieruchomości nie mieli podpisanych umów na odbiór odpadów stałych.

W okresie sprawozdawczym wydano jedno zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości dla firmy Eko-Skórtex Gizałki Sp. z o. o., Nowa Wieś 22, 63-308 Gizałki oraz jedno zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych dla przedsiębiorcy Usługi Komunalne Zdzisław Nawrocki, ul. Warszawska 21, 62-430 Powidz. Oprócz ww. firm na terenie gminy Witkowo usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości świadczą firmy: EKO ze Strzałkowa, ALKOM z Gniezna i Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie, a usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych: p. Florian Zieliński z Witkowa, ALKOM z Gniezna i Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie.

Mając na uwadze ochronę powietrza atmosferycznego wprowadzane są zmiany nośników energii z paliw stałych na płynne lub gazowe w kotłowniach zakładów pracy, co przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska. Obecnie najbardziej uciążliwym zakładem zanieczyszczającym powietrze atmosferyczne jest firma SOBIESKI TRADE Sp. z o. o. w Kołaczkowie. W tym roku zakład zmienia technologię z tradycyjnego ogrzewania węglem na ogrzewanie gazowe. Zmiana ta przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz do zmniejszenia uciążliwości zakładu dla mieszkańców Kołaczkowa.

Podjęto współpracę z Wielkopolską Spółką Gazowniczą Sp. z o. o. w Poznaniu w zakresie gazyfikacji gminy Witkowo. W latach 2007-2008 została opracowana dokumentacja projektowa i uzyskane niezbędne pozwolenie na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Trzemeszno – Witkowo do stacji redukcyjnej w miejscowości Chłądowo. Prace związane z gazyfikacją gminy rozpoczęły się jesienią 2008r. Rozpoczęto budowę gazociągu wysokiego ciśnienia w m. Chłądowo, Gaj, Sokołowo i Ćwierdzin. W Chłądowie została zlokalizowana stacja redukcyjno – pomiarowa wysokiego ciśnienia. Całkowita długość inwestycji na terenie gmin Witkowo i Trzemeszno wynosi ok. 21,5 km. Obecnie opracowywana jest dokumentacja na budowę gazociągu średniego ciśnienia o ciśnieniu do 0,5 MPa na terenie miasta Witkowo oraz wsi Małachowo Wierzbiczany, Małachowo Szemborowice, Małachowo Złych Miejsc i Małachowo Kępe. Ponadto wykonano montaż instalacji sieci gazowej do kotłowni w Przedszkolu Miejskim w Witkowie przy ul. Powst. Wlkp. W ramach gazyfikacji gminy Witkowo organizowano spotkania mieszkańców gminy z przedstawicielami Wielkopolskiej Spółki Gazowniczej z Poznania na temat możliwości indywidualnego podłączenia do sieci gazowej.

W ramach rekultywacji dróg gminnych w 2008r. wybudowano drogi dojazdowe do gruntów rolnych w m. Folwark – Piaski, Małachowo Złych Miejsc o łącznej długości 1,2km, a w 2009r. drogi dojazdowe w m. Chłądowo, Dębina i Strzyżewo Witkowskie o łącznej długości 1,77km. Zadania realizowane były z budżetu gminy i Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Ponadto zostały zmodernizowane drogi gminne w Witkowie przy ulicach: Lotnicza, Słowiańska, Piastowska, Zachodnia, Piwna, Osiedlowa, Wschodnia, Młyńska, Radosna, Pogodna, Łąkowa i Kosynierów Miłosławskich oraz w m. Skorzęcin – Rybaki. Corocznie przeprowadzane są także cząstkowe remonty nawierzchni dróg.

W 2009r. Spółka Wodna w Witkowie w ramach swojej działalności dokonała konserwacji rowów na terenie gminy Witkowo o łącznej długości 4.579 mb. Konserwacja objęła rowy w miejscowościach: Witkowo, Dębina, Małachowo Złych Miejsc, Ruchocinek, Gorzykowo, Mielżyn, Skorzęcin, Gaj i Ostrowite Prymasowskie.

W ramach utrzymania zieleni miejskiej na terenie gminy i miasta dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów na terenie gminy i miasta Witkowo. Wysadzono drzewa na placach zabaw, w okolicach stadionu, przy targowisku miejskim, poza tym wykonano nowe nasadzenia i uzupełnienia ulic: Gnieźnieńska, Żwirki i Wigury, Jana Pawła II, Dworcowa, Braci Łukowskich, Lotnicza, Słowackiego oraz w miejscowościach Gorzykowo, Folwark, Kamionka, Sokołowo i Piaski. Zagospodarowano i urządzono zieleń na terenie parku w Witkowie, przy ul. Park Kościuszki i Wrzesińskiej (strzelnica).

Przedstawiono opinię w sprawie programu budowy obiektów małej retencji wodnej na terenie gminy Witkowo (Jezioro Białe, Jezioro Piłka i zbiornik Małachowo) w celu wprowadzenia obiektów do planu zagospodarowania przestrzennego Województwa Wielkopolskiego.

Zgodnie z ustawą Prawo Ochrony Środowiska określającą azbest jako substancję stwarzającą szczególne zagrożenie dla środowiska przystąpiono do opracowania i wdrażania gminnej elektronicznej bazy danych – ewidencji ilościowej i jakościowej wyrobów zawierających azbest, w celu opracowania programu ich likwidacji. W 2008r. została podjęta uchwała o współdziałaniu z Powiatem Gnieźnieńskim, Miastem Gniezno i Gminami Powiatu Gnieźnieńskiego w celu realizacji przedsięwzięcia: „Likwidacja wyrobów budowlanych zawierających azbest na terenie powiatu gnieźnieńskiego przy udziale wojewódzkiego, powiatowego i gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W 2008r. do Urzędu Gminy i Miasta Witkowo wpłynęły 2 wnioski o dofinansowanie likwidacji wyrobów zawierających azbest, a w 2009r. - 8 wniosków. Wszystkie wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone przez tut. Urząd i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Ilość unieszkodliwionych płyt azbestowych w 2008r. wyniosła ok. 220m2, a w 2009r. ok. 1200m2.

W marcu br. opracowano „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy i Miasta w Witkowie”, którego głównymi celami i zadaniami są:
- inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest i utworzenie bazy danych w oparciu o rejestr wniosków,
- oczyszczenie obszaru gminy i miasta z wyrobów zawierających azbest,
- wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych u mieszkańców gminy spowodowanych azbestem,
- likwidacja negatywnego oddziaływania azbestu na środowisko,
- utworzenie systemu pomocy finansowej dla mieszkańców gminy, informowanie i edukowanie mieszkańców w zakresie bezpiecznego postępowania z wyrobami zawierającymi azbest oraz sposobów bezpiecznego ich usuwania oraz unieszkodliwiania.

W czerwcu br. opracowano aktualizację „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy i Miasta Witkowo na lata 2010 – 2013 z perspektywą na lata 2014 - 2017, która po zaopiniowaniu przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zostanie uchwalona przez Radę Miejską w Witkowie. Programy ochrony środowiska aktualizowane są co cztery lata.
W programie wskazano aktualne źródła zagrożeń środowiska oraz określono cele, priorytety i zadania mające przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców i stanu środowiska naturalnego. W tym celu opracowano szczegółowy harmonogram realizacji przedsięwzięć z podaniem jednostki realizującej zadania, terminu wykonania zadań i szacunkowych kosztów zadań. Dodatkowo zadania podzielono na zadania własne i koordynowane. Przedstawione zostały także narzędzia i instrumenty realizacji Programu.

Gmina Witkowo należy do Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Głównym celem przynależności do związku jest wspólne wykonywanie zadań publicznych w zakresie ochrony środowiska, w szczególności w sprawach reprezentowania i koordynowania działań związanych z gospodarką wodną, ochroną powierzchni ziemi, ochrony powietrza oraz prowadzenia wspólnej gospodarki odpadami. W tym roku w ramach działalności Związku powołano Zespół ds. Edukacji Ekologicznej, którego celem jest prowadzenie działań edukacyjno – informacyjnych dla mieszkańców gmin objętych Powidzkim Parkiem Krajobrazowym, głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej. W czerwcu Zespół zorganizował w Kleczewie konferencję pn.: „Współistnienie terenu przemysłowego i chronionego”, w której wzięli udział przedstawiciele władz gmin, kopalni Kleczew, ZPKWW w Poznaniu, Nadleśnictwa Konin oraz młodzież gimnazjalna. W ramach działalności Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego zostały zmodernizowane szlaki rowerowe na terenie całego Parku. Inwestycja objęła również wybudowanie 1 miejsca postojowego na trasie szlaku rowerowego dookoła Jeziora Niedzięgiel w miejscowości Wiekowo oraz umieszczenie 2 tablic informacyjnych z mapami szlaków rowerowych PPK w Witkowie (na rynku) i przy wjeździe do Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Wydano także mapę, na której zaznaczone zostały wszystkie szlaki rowerowe i miejsca postojowe rozmieszczone na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Co roku współpracowano ze szkołami na terenie gminy przy organizacji akcji Sprzątania Świata poprzez zakup rękawic i worków na śmieci.

W zakresie ochrony jezior na terenie gminy Witkowo corocznie przeprowadzane są kontrole obrzeży jezior w celu przestrzegania uchwały o zakazie biwakowania. Ponadto w celu ochrony cennych siedlisk zwierząt na terenie jezior wprowadzono zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi.

Gmina Witkowo przystąpiła do Stowarzyszenia „Rybactwo Ziemi Piastowskiej”, które skupiać będzie przede wszystkim osoby i instytucje związane z gospodarką rybacką. Celem utworzenia stowarzyszenia jest pozyskanie środków z Unii Europejskiej na działania związane z gospodarką i infrastrukturą rybacką w ramach Osi Priorytetowej 4 - Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich”.

W zakresie gospodarowania odpadami zostało podpisane Porozumienie Międzygminne (gminy powiatu gnieźnieńskiego i wrzesińskiego) o powierzeniu Miastu Gniezno przygotowania i wykonania zadania p.n. „System unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla gmin objętych Porozumieniem wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie”. Przedsięwzięcie jest na etapie uzyskania decyzji środowiskowej i przygotowania wniosku o dofinansowanie. Szacunkowy koszt zadania to ok. 60 mln zł. Wszystkie gminy objęte Porozumieniem podjęły uchwały o partycypacji w kosztach zadania. Podział kosztów realizacji zadania jest uzależniony od liczby mieszkańców danej gminy.

Sporządził: Piotr Janowicz

Witkowo, dnia 20.11.2009r.

drukuj pobierz pdf    

wstecz