Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania i informacje Burmistrza: Sprawozdanie z działalności Burmistrza i UGiM w Witkowie za 2008 rok

SPRAWOZDANIE
z działalności Burmistrza i Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie
za 2008 rok.

Przedkładam wysokiej Radzie sprawozdanie z działalności Burmistrza oraz Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie za rok 2008.

W ramach bieżącej działalności Gminy realizowano nałożone na samorząd zadania. Z uwagi na obszerność spraw, którymi zajmowałem się osobiście i przy pomocy pracowników Urzędu Gminy i Miasta wymienię najważniejsze:

- przygotowywałem projekty uchwał, które były przedmiotem obrad sesji oraz materiały niezbędne do pracy Rady.

- opracowałem projekty uchwał o podatkach i opłatach lokalnych na 2009 rok.

- po dokonaniu analizy zgłoszonych przez Sołectwa, Zarządy Osiedlowe i Radnych Rady Miejskiej propozycji zadań oraz w oparciu o wykonanie budżetu 2008 r. opracowałem i przedstawiłem Radzie do uchwalenia projekt budżetu gminy i miasta na rok 2009.

- rozpatrzyłem szereg indywidualnych wniosków dot. m.in.: dofinansowania działalności różnych organizacji społecznych, dzierżaw i kupna nieruchomości gminnych, ulg podatkowych, remontów budynków komunalnych, rozbudowy domków wypoczynkowych oraz umów na dzierżawę gruntów w OW w Skorzęcinie.

- odbywałem spotkania z przewodniczącymi Komisji Rady Miejskiej celem zapoznania i omówienia bieżących spraw Gminy.

- organizowałem narady z dyrektorami jednostek organizacyjnych, na których analizowano między innymi bieżące funkcjonowanie i sytuację finansową poszczególnych placówek.

- systematycznie analizowałem i realizowałem budżetu gminy i miasta w 2008r.

odnośnie funkcjonowania Szkół i Przedszkoli:

- zatwierdziłem arkusze organizacyjne placówek oświatowych.

- organizowałem narady z dyrektorami szkół i przedszkoli, które dotyczyły między innymi: sytuacji finansowej w poszczególnych jednostkach, podziału środków z funduszu nagród dla nauczycieli, spraw dotyczących stypendiów szkolnych i wynagradzania pracowników niepedagogicznych.

- zgodnie z regulaminem określającym kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli, przyznałem i wręczyłem 9 nagród Burmistrza Gminy i Miasta.

- uczestniczyłem w różnych apelach i uroczystościach szkolnych.

- w trybie zapytania o cenę wybrano przewoźników dowożących i zapewniających jednocześnie opiekę uczniom w czasie dowozu i odwozu.

- zorganizowano spotkanie nauczycieli wychowania fizycznego oraz prezesów organizacji pozarządowych w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej dzieci i młodzieży.

- prowadzono sprawy związane z realizacją pilotażowego programu PEFRON "Uczeń na wsi pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie"

- wydano 673 decyzje dotyczące stypendiów szkolnych.

- wydano 19 decyzji dotyczących dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników.

odnośnie funkcjonowania Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie:

- na bieżąco analizowano sytuację finansową Ośrodka oraz omawiano sprawy potrzeb remontowych dotyczących OW w Skorzęcinie.

- okresowo zapoznawano się z przebiegiem prac związanych z przygotowaniem Ośrodka Wypoczynkowego do sezonu letniego.

- odbyto spotkanie z przedstawicielami Policji pod kątem zabezpieczenia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie w czasie sezonu letniego.

- uczestniczyłem w posiedzeniu Powiatowej Komisji ds. Bezpieczeństwa. Na posiedzeniu tym przedstawiłem informację dot. przygotowania Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie pod kątem bezpieczeństwa w sezonie letnim 2008.

- dokonywano analizy opłat za korzystanie z obiektów w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie oraz opłat za wywóz nieczystości stałych .

- analizowano funkcjonowanie kół zainteresowań działających przy OK,SiR w Witkowie.

odnośnie funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie:

- w czasie spotkań z Kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej omawiano bieżące funkcjonowanie zakładu.

- zapoznano się z planem remontów budynków gminnych na 2008 r.

- omawiano sprawy związane z jakością usług świadczonych przez Zakład oraz analizowano realizację zadań inwestycyjnych zleconych przez Urząd Gminy i Miasta.

- dokonano oceny utrzymania zieleni i analizy kosztów związanych z jej utrzymywaniem.

odnośnie funkcjonowania Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej:

- okresowo zapoznawano się z funkcjonowaniem Ośrodka Pomocy Społecznej.

- analizowano sytuację mieszkaniową osób znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej.

- zapoznawano się z informacją dotyczącą liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej.

- analizowano uwagi petentów, które dotyczyły między innymi wysokości udzielanej pomocy finansowej.

- w zakresie pomocy społecznej: przyznano pomoc 547 rodzinom z zakresu zadań własnych i 47 rodzinom z zakresu zadań zleconych. 502 rodziny otrzymały pomoc z powodu bezrobocia, z tytułu niepełnosprawności 81, a z tytułu wielodzietności oraz bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych 156 rodzin. W ramach zadań własnych z zasiłków okresowych skorzystały 184 rodziny, a zasiłków celowych 356. Z dożywiania skorzystało 691 osób, z tego objętych posiłkiem 282. 346 osób objęto zasiłkiem celowym, który przeznaczono na zakup żywności. 63 osobom przyznano świadczenia rzeczowe. Udzielono również pomocy w formie usług opiekuńczych 16 rodzinom, w tym 2 osoby skorzystały ze specjalistycznych usług opiekuńczych.

- w zakresie świadczeń rodzinnych wydano 1198 decyzji.

- w sprawach funduszu alimentacyjnego wydano 61 decyzji i wypłacono 248 świadczeń alimentacyjnych.

- wspólnie z członkami Koła Promyk w Witkowie i pracownikami Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdysponowano ponad 57 ton żywności o łącznej wartości 127.084,97 zł. Z tej pomocy skorzystało ponad 872 rodziny.

z zakresu realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii:

- w 2008 r. środki z wpływów ze sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczono między innymi na: utrzymanie i działalność świetlicy środowiskowej przy ul. Sportowej w Witkowie. Od września 2008 r. rozszerzono działalność świetlicy środowiskowej, która czynna jest 5 razy w tygodniu. W tym celu zatrudniono także dodatkowego opiekuna. W ramach tych wydatków zakupiono między innymi: artykuły spożywcze, papiernicze i szkolne dla uczniów uczęszczających na zajęcia do świetlicy, ufundowano również paczki z okazji Bożego Narodzenia oraz "Dnia Dziecka". Organizowano też wycieczki m.in. do Lednogóry oraz do kina w Gnieźnie.

- kolejne wydatki to koszty działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej na terenie placówek oświatowych. W ramach realizacji tego zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zakupiono spektakle profilaktyczne oraz pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych w ramach Szkolnych Programów Profilaktyki. W klasach VI szkół podstawowych przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe dot. uzależnień, a w klasach I i II gimnazjów na temat narkomanii. W celu zagospodarowania czasu wolnego dla najmłodszych zakupiono nowe urządzenia rekreacyjne na plac zabaw przy ul. Poznańskiej, dla uczniów szkól podstawowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze zakupiono breloki odblaskowe.

- dla 45 uczniów zorganizowano kolonie letnie w miejscowości Radków w Górach Stołowych.

- uczestniczono w ogólnopolskich kampaniach profilaktycznych takich jak: "Zachowaj Trzeźwy umysł", "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne", Program STOP 18"i "Nauczyciel - lider profilaktyki FAS w szkole"

- prowadzono też współpracę z Komisariatem Policji w Witkowie, z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Witkowie, dla którego dofinansowano wieczór wigilijny dla osób samotnych oraz paczki świąteczne dla dzieci.

Ponadto zajmowano się następującymi sprawami:

- na terenie naszej Gminy gościliśmy inwestorów francuskich, którzy zainteresowali się ofertą inwestycyjną pod budownictwo mieszkaniowe. Gości zapoznałem z charakterystyką naszej Gminy. Zainteresowanie ze strony gości wzbudziły nieruchomości znajdujące się w tzw. obrębie osiedla przy ul. Powidzkiej oraz tereny ulicy Dworcowej i Nowej, które w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Goście zainteresowali się formą nabycia prezentowanych terenów, ceną, wyposażeniem w infrastrukturę, a także ich szczegółowym zagospodarowaniem.

- zorganizowałem spotkanie z projektantami ze Słowacji oraz potencjalnym inwestorem z Południa Polski, który planuje wybudować na terenie OW w Skorzęcinie kompleks odnowy biologicznej.

- w dniach od 9 do 11 maja br. gościliśmy delegację z niemieckiej Gminy Am Dobrock. Delegacja została zaproszona na gminne obchody Dnia Strażaka, które połączone były ze 140 -tą rocznicą powstania witkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wręczeniem tej jednostce nowego sztandaru.

- w dniach od 15-19.09.2008 r. na terenie naszej Gminy gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej niemieckiej Gminy Am Dobrock. Goście przybyli na zaproszenie Dyrekcji i uczniów Gimnazjum im. Adam Borysa w Witkowie.

- wziąłem udział w spotkaniu przedstawicieli powiatów gnieźnieńskiego i wrzesińskiego, podczas którego podpisano porozumienie międzygminne w sprawie powierzenia Miastu Gnieznu przygotowania i wykonania zadania pod nazwą "System unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla gmin objętych porozumieniem wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie". Dzięki temu porozumieniu istnieją szanse na zdobycie środków pomocowych z funduszy zewnętrznych. Projekt ten pomoże w osiągnięciu poziomu segregacji odpadów, do którego nasz region jest zobowiązany przepisami Unii Europejskiej. Dla planowanego przedsięwzięcia wykonane zostało już Studium Wykonalności, lokalizacja zakładu planowana jest na istniejącym Składowisku Odpadów Komunalnych w Lulkowie. W tym temacie odbył się również konwent Wójtów, Burmistrzów, w czasie którego podjęto uchwałę dotyczącą wysokości wpłat w odniesieniu do 1 mieszkańca gminy na rok 2009, dla gmin objętych Porozumieniem Międzygminnym. Uchwalono, że stawka wpłaty na jednego mieszkańca gminy w roku 2009 wynosić będzie 5 zł.

- uczestniczono w XVI konferencji Naukowej Historyków Powstania Wielkopolskiego: "Stan i perspektywy historiografii powstania wielkopolskiego 1918/1919", które odbyło się Kolegium Europejskim w Gnieźnie.

- wspólnie z komitetem organizacyjnym przygotowano promocję książki "Powiat witkowski w okresie Rewolucji Niemieckiej 1918/1919" . W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania przedmiotowej książki. Wkład wniesiony w utrwalanie historii naszej małej Ojczyzny nie pozwoli zapomnieć o autorach i współautorach książki, kiedy potomni będą czerpać wiedzę o przeszłości naszej gminy i regionu.

- wspólnie z Dyrekcją, Radą Pedagogiczną oraz uczniami z Gimnazjum im. Adama Borysa zorganizowaliśmy Gminne Obchody 90. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- w dniu 27 grudnia z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wspólnie z delegacjami kombatantów, organizacji społecznych, stowarzyszeń, harcerzy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich złożyliśmy wiązanki kwiatów.

- uczestniczyłem również w uroczystej sesji Rad Miasta Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego poświęconej 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- objąłem Honorowym Patronatem Marsz na orientację pod hasłem "Mała Ojczyzna-Mielżyn", którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mielżynie. Impreza ta poświęcona była między innymi poznaniu miejsc związanych z historią Mielżyna i jego związków z Powstaniem Wielkopolskim. Ponadto wspólnie z Przewodniczącym Komisji Szkolnictwa oraz Radnym Rady Miejskiej, uczestniczyliśmy w uroczystym apelu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mielżynie z okazji święta Patrona Szkoły.

- uczestniczyłem w zjeździe wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów z Wielkopolski, który odbył się w Jeleniej Górze. Zjazd zorganizowany został przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych. Tematem zjazdu była rola samorządu terytorialnego w zarządzaniu środowiskiem, omówienie zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmiany w prawie budowlanym oraz odbyły się zajęcia szkoleniowe dotyczące procedur absolutoryjnych.

- uczestniczyłem w IX spotkaniu Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin z Prezesami Gminnych Kół Sołtysów w Orzechowie gm. Miłosław. Tematem spotkania było omówienie współpracy samorządów gminnych z Sołtysami oraz problemami wynikającymi z ich działalności.

- brałem udział w grupowych warsztatach związanych z doskonaleniem Lokalnej Grupy Działania Leader+ w Silnowie dotyczących zasad i realizacji Osi IV Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2015.

- byliśmy współorganizatorem "Kursu pisania projektów" dla mieszkańców Gminy Witkowo organizowanego w ramach projektu "Kolebka Piastów - Kolebką Inicjatyw" Pilotażowego Programu Leader+, Schemat II przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Światowid.

- uczestniczono w spotkaniu dotyczącym opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju Programu Leader na lata 2008-2015, którego organizatorem było Stowarzyszenie "Światowid" z Łubowa. Spotkanie to odbyło się w Witkowie.

- wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Bogusławem Mołodeckim uczestniczyłem w uroczystym przekazaniu do eksploatacji Karetki Pogotowia Ratunkowego w Gnieźnie. Karetka została zakupiona między innymi ze środków finansowych przekazanych przez samorządy powiatu gnieźnieńskiego. Gmina Witkowo przekazała na ten cel 30.000,00 zł.
W czasie tego spotkania z rąk Dyrektora Gnieźnieńskiego ZOZ Włodzimierza Pilarczyka i Kierownika Pododdziału Intensywnej Opieki Kariologii Szpitala przy ul. ul. św. Jana dr Andrzeja Główki odebrałem "Kryształowe Serce", jako wyraz podziękowania za pomoc Gminy w zakupie leków dla osób chorych z zawałem serca.

- wspólnie z przedstawicielami Rady Miejskiej, Prezesami z poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowo zakupionego samochodu do celów pożarniczych dla jednostki OSP w Ruchocinku.

- uczestniczono w konferencji na temat biopaliw i odnawialnych źródeł energii w ramach działań Klastra Bio Motion. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa z Poznania, którzy omówili główne założenia i cele projektu.

- uczestniczyłem w Krajowym Zjeździe Geodetów, który odbył się w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie oraz w Powiatowym Spotkaniu Integracyjno-Rekreacyjnym Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego z Gniezna. Na spotkaniach tych przedstawiłem charakterystykę oraz walory przyrodniczo-turystyczne naszej Gminy.

- byliśmy współorganizatorem spotkania Radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z sołtysami, rolnikami i działaczami organizacji rolniczych, które odbyło się w Urzędzie Gminy i Miasta. W czasie spotkania zgłoszono kilkanaście wniosków, które zostały przekazane Ministrowi Rolnictwa na spotkaniu z Komisją Rolnictwa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi spowodowanymi brakiem opadów i występującymi wysokimi temperaturami w miesiącu maju i czerwcu wystąpiłem do Wojewody Wielkopolskiego o podjęcie działań w celu uznania terenu Gminy Witkowo za obszar objęty " klęską suszy".

- zorganizowałem naradę z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli w celu omówienia bieżących spraw Gminy oraz spraw związanych z działalnością Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Witkowie, funkcjonowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gnieźnie oraz spraw dot. ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich.

- zorganizowałem i brałem udział w zebraniach wiejskich w miejscowościach: Chłądowo, Małachowo Złych Miejsc, Mielżyn, Ruchocin, Ruchocinek, Wiekowo, Folwark, Mąkownica i Mielżyn. Celem zebrań było uchwalenie "Planów Odnowy tych Miejscowości na lata 2007-2013". Dokumenty te są niezbędne w przypadku ubiegania się Gminy o dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz sprawy związane z funkcjonowaniem gminy i sprawy związane z realizacją dotychczasowych zadań jak i plany na najbliższą przyszłość.

- uczestniczyłem w spotkaniu z Wiceministrem Rolnictwa - Panem Kazimierzem Plocke, który przedstawił sytuację w polskim rolnictwie. W czasie tego spotkania wskazani rolnicy z naszej gminy, w osobach: Pan Teofil Robaszkiewicz, Pan Marian Andrzejaszek, Pan Janusz Tomczak, Pan Ignacy Przespolewski, Pan Eugeniusz Czaplicki oraz Pan Jarosław Mikołajczak otrzymali medale "Zasłużony dla rolnictwa". W tym samym dniu uczestniczyłem również w spotkaniu zorganizowanym przez Senatora RP Piotra Gruszczyńskiego na temat: "Perspektyw rozwoju obszarów wiejskich".

- wziąłem udział w spotkaniu noworocznym wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zorganizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka

- dla rolników z naszej gminy zorganizowałem spotkanie informacyjne dotyczące zwalczania u trzody chlewnej choroby Aujeszkyego. Informację w tym temacie przedstawił Lekarz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gnieźnie. Producenci trzody chlewnej mogli zapoznać się również m.in. z bieżącą sytuacją na rynku trzody chlewnej oraz perspektywami rozwoju rynku mięsnego. W związku z chorobą Aujeszkyego przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie pełnił w naszym Urzędzie dyżur w każdy poniedziałek celem wypisywania świadectw zdrowia dla świń kierowanych do rzeźni.

- w dniach od 10 do 12 grudnia br. odbyły się zebrania konsultacyjne mieszkańców Osiedli Nr 1,2,3,4 i 5 na terenie Witkowa. Przedmiotem konsultacji było zaopiniowanie projektów Statutów Osiedli. Przy okazji spotkania przedstawiłem realizację zadań inwestycyjnych za rok 2008 oraz zapoznałem z planami wydatków majątkowych na rok 2009.

- uczestniczyłem w Zgromadzeniach Wspólników zwołane przez Zarząd Spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu. Przeprowadziłem kilka rozmów dotyczących przekazania sieci energetycznej w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.

- Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na mój wniosek umorzył kwotę 79.750,00 zł, to jest 25% zaciągniętej pożyczki na realizację przedsięwzięcia pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami i przepompownią ścieków w Witkowie w obrębie ulic: Brzozowa, Akacjowa, Jesionowa, Modrzewiowa, Kosynierów Miłosławskich i Powidzka.

- podpisałem umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na dofinansowanie w kwocie 1.600.000,00 zł. budowy kanalizacji sanitarnej w Witkowie w obrębie ulic: Strzałkowska, Zielona, Cmentarna, Skośna, Wrzesińska i Wodociągowa.

- Wystąpiłem z wnioskiem o dodatkowe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na wybudowane dróg rolniczych w miejscowości Folwark i Małachowo Złych Miejsc.

- zorganizowałem spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Dzierżawców OW w Skorzęcinie z Prezydium oraz z Przewodniczącymi Komisji Rady Miejskiej w Witkowie. Podczas spotkania omówiono najpilniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem OW w Skorzęcinie .

- organizowałem robocze spotkania z radnymi, w czasie których między innymi dyskutowano na temat bieżących spraw Gminy.

- uczestniczyłem w posiedzeniach Komisji Rolnictwa poszerzonych o obecność Sołtysów, Prezesów Kółek Rolniczych oraz służb i instytucji odpowiedzialnych za zbiór i skup zbóż w czasie żniw.

- zorganizowałem naradę z Sołtysami, Prezesami Kółek Rolniczych, Przewodniczącymi Kół Gospodyń Wiejskich w celu omówienia spraw bieżących oraz spraw związanych z organizacją Dożynek Gminnych.

- wspólnie z przedstawicielami naszej Rady Miejskiej i delegacjami reprezentującymi Gminę Witkowo uczestniczyłem w Dożynkach-Powiatowo Gminnych, które w minionym roku odbyły się w miejscowości Borzątew gm. Mieleszyn.

- uczestniczyłem w posiedzeniach Zarządu i w Zgromadzeniu Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, w Walnym Zgromadzeniu GARG-u, w Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo - Wyborczym Gminnej Spółki Wodnej oraz w Walnych Zgromadzeniach Sprawozdawczych Spółdzielni Kółek Rolniczych, Spółdzielni Mleczarskiej, Gminnej Spółdzielni "SCH", Banku Spółdzielczego w Witkowie oraz w Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Ponadto uczestniczyłem w noworocznych spotkaniach zorganizowanych przez: Miejsko-Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Rejonowego w Witkowie. W czasie tego spotkania przekazałem Gminnemu Chórowi "My Młodzi" akordeon, który wykorzystywany jest również do oprawy muzycznej gminnych imprez kulturalnych. Uczestniczyłem w otwarciu Biura Senatorskiego Senatora Ziemi Gnieźnieńskiej Pana Piotra Gruszczyńskiego, w naradzie podsumowującej działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie za 2007 r, uczestniczyłem w obchodach 60-lecia istnienia Koła Łowieckiego nr 99 "Krzyżówka", w spotkaniu z Dyrektorem Banku Spółdzielczego w temacie organizacji "Dni Witkowa" połączonymi z obchodami 120 - lecia powstania Banku Spółdzielczego w Witkowie, w obchodach 50 - lecia powstania Parafii w Gorzykowie, w I Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez Radę Rodziców i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie, uczestniczyłem w mszach św. w związku z tragiczną śmiercią pilotów oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej w I rocznicę śmierci byłego Proboszcza Parafii Witkowo - Księdza Kanonika Heliodora Jankiewicza, uczestniczyłem w Sejmiku Młodzieżowym pod hasłem "Młodzi przeciwko przemocy". Organizatorem tego spotkania było Gimnazjum im. "Adama Borysa" w Witkowie.

- wraz z Zastępcą i Przewodniczącym Rady Miejskiej uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Papieża Jana Pawła II.

- byliśmy współorganizatorem sztafety trzeźwościowej powiatu gnieźnieńskiego. Wspólnie z uczestnikami sztafety złożyliśmy kwiaty przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, zawodnicy biorący udział w zawodach zapalili świece w kościele parafialnym oraz znicz przy Pomniku Papieża Jana Pawła II.

- uczestniczyłem w imprezach organizowanych przez różne koła, stowarzyszenia i organizacje społeczne działające na terenie Gminy. Wymienię najważniejsze z nich: uczestniczyłem w spotkaniach z okazji "Dnia Kobiet" zorganizowanych przez Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów i przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne "Promyk" Koło w Witkowie, w spotkaniu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w M-G Ośrodku Pomocy Społecznej, w zebraniu sprawozdawczym Ogródków Działkowych im. Ludowego Lotnictwa Polskiego, uczestniczyłem w uroczystych spotkaniach z okazji Dnia Działkowca oraz w obchodach 55-lecia istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Generała Karola Świerczewskiego w Witkowie, w Dniu Seniora zorganizowanym przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Witkowie, w uroczystościach zakończenia roku szkolnego, w spotkaniu opłatkowym ludzi samotnych, w Wigilii przygotowanej przez dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej, w spotkaniach wigilijnych organizowanych przez Stowarzyszenie Rahabilitacyjno - Kulturalne Osób Niepełnosprawnych "Promyk" Koło w Witkowie, w Mitingu opłatkowym zorganizowanym przez Witkowskie Stowarzyszenie Abstynentów "Tęcza", w spotkaniu opłatkowym z witkowskimi rzemieślnikami, w spotkaniu opłatkowym w Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie. Korzystając z okazji na tym spotkaniu wręczyłem nowy sprzęt służący do ratowania życia ludzkiego, w Spartakiadzie pod hasłem "Integracja na sportowo i świątecznie" zorganizowanej w hali sportowej w Witkowie przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan Oddział w Gnieźnie, w obchodach Święta 33. Bazy Lotniczej w Powidzu, wziąłem udział w uroczystym nadaniu tytułów "Wojtki 2008" organizowanym przez Radio "Gniezno" oraz tygodnik "Przemiany na Szlaku Piastowskim", w zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, w uroczystym koncercie Chóru Śpiewaczego "My Młodzi" z okazji 5 - lecia istnienia zespołu, uczestniczyłem w uroczystym apelu z okazji Święta Patrona Szkoły w Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie. W czasie tej uroczystości szczególnie wyróżniającym się uczniom z tej placówki wręczyłem Stypendia Burmistrza Gminy i Miasta. Uczestniczyłem w otwarciu nowej strażnicy oraz nadaniu sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

- dwa razy zorganizowano nieodpłatnie dla mieszkanek Gminy i Miasta Witkowo badania mammograficzne piersi. W badaniu udział wzięło 126 kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat.

- przy współpracy z firmą "AUDIOMEX" zorganizowano bezpłatne badania słuchu dla 50 mieszkańców Gminy i Miasta powyżej, 40 roku życia.

Z zakresu infrastruktury technicznej:

W 2008 roku na terenie Gminy i Miasta Witkowo zrealizowano następujące inwestycje:

1. Budowa i modernizacja dróg gminnych i ulic:
  Zmodernizowano następujące drogi gminne: Folwark, Skorzęcin, Małachowo Złych Miejsc, o łącznej długości 2100 mb.
  Zmodernizowano ulice na terenie miasta Witkowa: ul.: Osiedlowa, Piwna, Zachodnia, Wschodnia, Lotnicza, Piastowska, Słowiańska, Młyńska, Kosynierów Miłosławskich, Płk. Hynka, Żwirki i Wigury o łącznej długości 2100 mb.

2. Ułożono nowe nawierzchnie chodnikowe:
  Nawierzchnie chodnikowe zostały wykonane w Witkowie na ul. Szkolnej, Parkowej, Czerniejewskiej, Nowej, Jasnej, Polnej, na terenie targowiska miejskiego, wykonano parking przy ul. Parkowej oraz w Parku Strzelnicy, Łączna powierzchnia nowych nawierzchni to: ca 3100 m2. Ponadto udzielono pomocy finansowej dla powiatu gnieźnieńskiego przy budowie chodników w Witkówku i w Witkowie przy ul. Wrzesińskiej, których łączna długość wynosi 480mb.

3. Budowa kanalizacji burzowej:
  Wykonano odcinki kanalizacji burzowej wraz z przykanalikami w ulicach: Kosynierów Miłosławskich, Zachodniej, Wschodniej, Młyńskiej, Słowiańskiej, Piastowskiej, Lotniczej, Radosnej i Płk.Hynka o łącznej długości ca 1500 mb.

4. Budowa kanalizacji sanitarnej i jej modernizacja:
  Rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w Witkowie w okolicach ul. Strzałkowskiej.
Wykonano przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej z przykanalikami na terenie OW w Skorzęcinie oraz w Witkowie w ulicach: Piastowskiej, Słowiańskiej, Osiedlowej, Czerniejewskiej o łącznej długości ca 905 mb.

5. Remonty w placówkach oświatowych:
  Wykonano modernizację klatki schodowej i korytarzy w budynku Gimnazjum w Witkowie.

6. W zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego oraz wymiany opraw oświetleniowych:
  Przebudowano i zmodernizowano ca 3 km linii oświetlenia ulicznego w ul.: Gnieźnieńskiej, Lotniczej, Osiedlowej, Pięknej, Pogodnej, Radosnej, Piastowskiej, Słowiańskiej, Czerniejewskiej, Piwnej, Braci Łukowskich w Ogródku Jordanowskim przy ul. Poznańskiej w Parku przy ul. Słowackiego oraz w Kołaczkowie. Łącznie zamontowano 98 lamp. Dodatkowo wymieniono 160 opraw oświetlenia ulicznego i drogowego w Witkowie w ulicach: Dworcowej, Witosa, Kosynierów Miłosławskich, Łąkowej, Dębińskiej, Powidzkiej, Podgórnej oraz w miejscowościach: Strzyżewo, Małachowo Wierzbiczany, Czajki, Jaworowo, Mąkownica, Małachowo Szemborowice, Małachowo Złych Miejsc, Odrowąż, Gorzykowo, Chłądowo, Małąchowo Kępe, Skorzęcin. Zamontowano 14 nowych lamp ulicznych w miejscowościach: Kamionce, Folwarku, Skorzęcinie Rybakówce, Chłądowie, Gorzykowie, Kołaczkowie i w Witkowie na ul. Skorzęckiej i Jasnej.

7. Rozbudowa i remont świetlic wiejskich:
Pobudowano garaż z zapleczem socjalnym remizy strażackiej oraz wyremontowano świetlicę wiejską w Skorzęcinie.

8. Budynek komunalny w Ruchocinku:
  Wykonano modernizację dachu i wymianę okien w budynku komunalnym w Ruchocinku (budynek poszkolny).

9. Poprawa bezpieczeństwa na terenie gminy:
  W zakresie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa zlecono montaż 6 kamer w Witkowie i Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.

10. W zakresie remontu w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.
  Wykonano remont domków letniskowych, zamontowano 280 mb ogrodzenia przy miejscach parkingowych oraz wymieniono siedziska w 196 ławkach

11. W zakresie opracowania dokumentacji:

- zlecono opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę kompleksu boisk sportowych "Moje Boisko ORLIK 2012".

- zlecono opracowanie projektu stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą wojewódzką nr 260 w miejscowości Małachowo Złych Miejsc. oraz na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Słowiańskiej z drogą wojewódzką nr 260 w Witkowie.

- zlecono opracowanie koncepcji stałej organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 260 w Witkowie wraz ze zmianą organizacji ruchu na ul. Stary Rynek.

12. W zakresie zagospodarowania terenów rekreacyjnych w mieście:
Wykonano instalację nawadniającą i nasadzono roślinność, ułożono kostkę poz-bruk, wykonano moduły roślinne, na terenie Parku Kościuszki i Starego Rynku.
Na Strzelnicy przy ul. Wrzesińskiej pobudowano ścieżki rekreacyjne, nasadzono roślinność, osadzono ławki oraz urządzono parking w Parku.

13. Remont stadionu miejskiego:
Wyremontowano ciągi komunikacyjne, ogrodzenie, trybuny, wymieniono zadaszenie, zamontowano cześć nowych siedzisk i nowe boksy dla zawodników.

14. Ponadto wykonano szereg drobniejszych zadań, jak między innymi:
- coroczne organizowanie i prowadzenie spraw związanych z zimowym utrzymaniem dróg i ulic oraz zawieraniem stosownych umów. W 2008r. zawarto umowy ze Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Witkowie - na teren gminy i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Witkowie - na teren miasta.

- na bieżąco dokonywano kontroli stanu oznakowania i stanu nawierzchni dróg oraz współpracowano z właściwymi organami w tym zakresie.

- zakupiono bądź wymieniono oraz ustawiono nowe znaki drogowe, tablice z nazwami ulic na terenie miasta i gminy oraz zamontowano 6 nowych wiat przystankowych .

- według potrzeb na terenie gminy i miasta wykonywano remonty cząstkowe dróg.

- sprawowano nadzór nad prawidłową eksploatacją sieci oświetleniowej na terenie miasta i gminy. Ponadto wykonano szereg napraw bieżących oświetlenia ulicznego. Prace te były wykonywane przez Spółkę Oświetleniową średnio 1 raz w miesiącu.

- zamontowano nowe urządzenia zabawowe w Ogródku Jordanowskim przy ul. Poznańskiej oraz pobudowano parkan o długości 130 mb przy targowisku miejskim w Witkowie.

- pobudowano sanitariat wolnostojący przystosowany dla osób niepełnosprawnych w Witkowie przy ul. Stary Rynek.

Z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego:

Podjęto następujące uchwały:

- w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo, w miejscowości Ćwierdzin. Zmiana dotyczyła aktualizacji studium w zakresie występowania udokumentowanych złóż kopalin, korekty przebiegu komunikacji oraz korekty przeznaczenia terenów.

- w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Kosynierów Miłosławskich w miejscowości Witkowo i Strzyżewo Witkowskie, z przeznaczeniem pod teren zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem nieuciążliwych usług.

- w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu z przeznaczeniem pod drogę dojazdową do terenów eksploatacji kruszywa naturalnego ze złóż Ćwierdzin i Ćwierdzin KR, położonych w miejscowości Ćwierdzin.

- w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w miejscowości Gorzykowo z przeznaczeniem pod teren zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem nieuciążliwych usług.

- w sprawie uchylenia uchwały Nr IX/85/03 Rady miejskiej w Witkowie z dnia 21 listopada 2003r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów działek położonych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

Ponadto trwała procedura związana z opracowaniem:

- miejscowego planu w miejscowości Witkowo, w obrębie ulic: Północnej, Nowej, Dworcowej, Kwiatowej i Powidzkiej z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową z dopuszczeniem nieuciążliwych usług, zabudowę mieszkaniowo-usługową oraz usługową.

- zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo, obejmującą obszar całej gminy tj. 18.440 ha.

- sporządzono 272 wypisy, wyrysy z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo.

- dokonano analizy 8 wniosków właścicieli działek, dotyczących opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Z zakresu ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu:

W 2008r. wpłynęły 142 wnioski w tym: 119 wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy; 11 wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego; 10 wniosków o zmianę wydanych decyzji; 2 wnioski o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na rzecz innej osoby.

Wydano:

- 92 decyzje o warunkach zabudowy, w tym:
- 61 decyzji na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, w tym dwie decyzje odmawiające ustalenia warunków zabudowy dla budowy budynków mieszkalnych.
-17 decyzji na budowę budynków gospodarczych, garażowych i budynków oraz budowli związanych z produkcją rolną oraz remont kapitalny budynku świetlicy wiejskiej.
- 5 decyzji na rozbudowę istniejących budynków letniskowych.
- 1 decyzję na rozbudowę budynku handlowo-usługowego.
- 3 decyzje na zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków.
- 1 decyzję na budowę oświetlenia i ogrodzenia budynku zaplecza socjalnego oraz innej niezbędnej infrastruktury związanej z budową boiska sportowego.
- 4 decyzje umarzające postępowanie - wnioskodawcy wycofali wnioski.
- 6 decyzji zmieniających warunki zabudowy,
- 2 decyzje przenoszące warunki zabudowy na rzecz innej osoby.
- 8 decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla:
a) budowy stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z przyłączem energetycznym oraz kontenerem technicznym w miejscowości Skorzęcin,
b) przebudowy budynku Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie,
c) budowy kanalizacji sanitarnej z przykanalikami i przepompowniami ścieków w Witkowie w obrębie ulic: Strzałkowska, Zielona, Cmentarna, Wodociągowa, Skośna, Wrzesińska i Ogrodowa,
d) budowy linii energetycznej niskiego napięcia w Witkowie,
e) budowy linii energetycznej niskiego napięcia w Strzyżewie Witkowskim,
f) w 2 przypadkach odmówiono ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, dla budowy wolnostojących elektrowni wiatrowych w miejscowościach: Małachowo Złych Miejsc i Ćwierdzin,
g) umorzono jedno postępowanie administracyjne, ponieważ wnioskodawca wycofał wniosek,

Z zakresu realizacji projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych:

- w 2008r. otrzymano dofinansowanie na realizację zadania pn. "Remont Stadionu Miejskiego w Witkowie". Całkowita wartość inwestycji to kwota 159.113,72 zł. Projekt był współfinansowany z środków Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w wysokości 50.000,00 zł. oraz Powiatu Gnieźnieńskiego w kwocie 10.000,00 zł. Pozostała kwota to środki własne gminy.

- w 2008r. w ramach programu "Blisko Boisko" złożono wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie realizacji zadania pn.: "Budowa boiska sportowego o nawierzchni z trawy syntetycznej". Jednak projekt nie został zakwalifikowany do dofinansowania, ponieważ Ministerstwo Sportu preferowało zadania inwestycyjne na terenie gmin, które nie posiadają tego typu obiektów sportowych.

- w ramach działania 5.2 Rozwój infrastruktury edukacyjnej, w tym kształcenia ustawicznego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013 złożono wniosek preselekcyjny o dofinansowanie projektu pn. "Budowa sali sportowej dla Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz ze stworzeniem pracowni do nauk ścisłych w Szkole Podstawowej Nr 2 w Witkowie". Całkowity koszt projektu to kwota 6,1 mln zł. Wniosek po pozytywnej ocenie formalnej i strategicznej znajduje się na 43 miejscu listy rezerwowej.

- w ramach programu "MOJE BOISKO - ORLIK 2012" złożono niezbędne dokumenty oraz wniosek, celem otrzymania dofinansowania do budowy kompleksu boisk z zapleczem socjalno-szatniowym przy ul. Wrzesińskiej.

- w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą "NARODOWY PROGRAM PRZEBUDOWY DRÓG LOKALNYCH 2008 - 2011" złożono wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi gminnej w miejscowości Chłądowo. Projekt nie został zakwalifikowany do dofinansowania ze względu na zbyt małe powiązanie z siecią dróg wojewódzkich i krajowych oraz małą liczbą ośrodków gospodarczych, korzystających z tego odcinka drogi.

Z zakresu prowadzenia spraw związanych z rozwojem i promocją Gminy i Miasta na zewnątrz:

- przygotowano sprawozdanie z postępów w realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju oraz planistycznych dokumentów rozwojowych Gminy i Miasta Witkowo

- opracowano Plany odnowy miejscowości: Chłądowo, Małachowo Złych Miejsc, Mielżyn, Ruchocin, Ruchocinek, Wiekowo na lata 2008-2015. Plany są dokumentami niezbędnymi, w przypadku ubiegania się o dofinansowanie projektów w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Z zakresu prowadzenia spraw związanych z ustalaniem nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz numeracją nieruchomości:

- wydano 27 zawiadomień w sprawie nadania numeracji porządkowej dla nieruchomości.

- podjęto uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy Różanej w Witkowie i w Małachowie Wierzbiczany.

Z zakresu prowadzenie spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej:

- przydzielono lokal komunalny o pow. 16,77 m2, położony w Witkowie, przy ul. Tylnej 2/7.

- odbyło się 6 posiedzeń Komisji Mieszkaniowej. Na posiedzeniach członkowie Komisji zaopiniowali 13 wniosków o przydział lokalu mieszkalnego. Po zbadaniu sytuacji finansowej i mieszkaniowej wnioskodawców, po spełnieniu wymogów określonych w uchwale 5 wnioskodawców zostało zakwalifikowanych i wpisanych w Rejestr potrzeb mieszkaniowych. Decyzją Komisji Mieszkaniowej jeden wniosek został zakwalifikowany na Gminną listę przydziału lokali socjalnych, a jeden na Gminną listę mieszkaniową.

Z zakresu gospodarki nieruchomościami:

I. Zbywanie nieruchomości:
W roku 2008r. dokonano zbycia następujących nieruchomości komunalnych:

- dokonano sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntową zabudowaną częścią budynku poszkolnego i budynkiem gospodarczym, położoną w Gorzykowie, o pow. 0,1119 ha w drodze przetargu ustnego nieograniczonego za kwotę 25.250,00 zł.

- dokonano zbycia praw majątkowych do 15 domków letniskowych posadowionych na gruncie Gminy Witkowo w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie za łączną kwotę 812.178,00 zł.

- podpisano akt notarialny zbycia nieruchomości na:

- dwie działki zabudowane budynkiem wielolokalowym położone w Witkowie, o pow.   0,2930 ha, za kwotę po udzieleniu bonifikaty 13.666,00 zł.
- ponadto przygotowano do sprzedaży budynek mieszkalny jednolokalowy położony w Skorzęcinie o pow. 0,1330 ha, na rzecz uprawnionych najemców za kwotę 30.220,00 zł.

II. Nabywanie nieruchomości:
- podpisano z Ochotniczą strażą Pożarną w Mielżynie akt notarialny stanowiący umowę darowizny na rzecz Gminy Witkowo nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną geodezyjnie nr 72, o pow. 0,18 ha, zabudowaną budynkiem remizy strażackiej i świetlicy wiejskiej.

III. Dzierżawy:
- Wydzierżawiono w przetargach pisemnych nieograniczonych:

- nieruchomość o pow. 0,1450 ha położoną w OW w Skorzęcinie zabudowaną 13 domkami letniskowymi oraz budynkiem świetlicy o łącznej powierzchni użytkowej 425 m2. Ustalony czynsz w drodze przetargu wynosi 41.001,00 zł.
- lokal użytkowy położony w Witkowie przy ul. Poznańskiej 16 o pow. użytkowej 72,10m2 . Ustalony czynsz w drodze przetargu wynosi 2.200,00 zł.

- nieruchomość o pow. 1,36 ha położoną w Maleninie w celu rolniczego wykorzystania. Ustalony czynsz dzierżawny to równowartość 5 q pszenicy.

- ponadto wydzierżawiono w drodze bezprzetargowej :

- grunty pod garażami oraz pod pawilonami handlowymi dotychczasowym dzierżawcom, właścicielom nakładów. W tym celu zawarto 50 umów dzierżawy;

- grunty wykorzystywane rolniczo na rzecz dotychczasowych dzierżawców, w tym celu zawarto 31umówdzierżawy;

- wydzierżawiono bezprzetargowo część działki o pow. 0,1095 położonej w Chłądowie w celu wybudowania stacji redukcyjno-pomiarowej gazociągu.

- w 2008 roku zawarto łącznie 295 umów na dzierżawę gminnego gruntu w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, w tym:

- 253 umów z dzierżawcami, którym wygasły poprzednie umowy, w tym:

- 10 z jednostkami prawnymi, 22 umowy w celach handlowo-gastronomicznych, 221 umów z osobami fizycznymi oraz 42 umowy z nowonabywcami nakładów domków, w tym od Gminy 8 podmiotów.

IV. W zakresie pozostałych spraw z tytułu gospodarki nieruchomościami:

- zaktualizowano wykaz dzierżawców gruntów komunalnych przeznaczonych do opodatkowania w 2008r.

- przygotowano informację o stanie mienia komunalnego.

- wydano 26 decyzji zatwierdzających podziały nieruchomości położonych, w tym jednej stanowiącej własność gminy Witkowo.

- dokonano aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. W tym celu dokonano wyceny 68 nieruchomości i wydano 75 wypowiedzeń dotychczasowej opłaty z jednoczesną propozycją aktualnej stawki.

W zakresie spraw dotyczących Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie:

- wystawiono 845 faktur VAT. Dotyczyły one dzierżawy gruntów - na kwotę 1.172.103,75 zł. brutto, najmu lokali 46.232,73 zł . brutto, dzierżawy gruntu w mieście na kwotę 54.093,68 zł. brutto, wieczystego użytkowania gruntu na kwotę 79.996,07 zł. brutto, dzierżawy za grunty rolne na kwotę 13.726,30 zł. brutto.

- do budżetu Gminy w roku 2008 za wstęp i korzystanie z urządzeń znajdujących się na terenie OW w Skorzęcinie wpłynęła kwota brutto 438.437,50 zł., za opłatę klimatyczną wpłynęła kwota 16.992,00 zł.

- należność za dzierżawę gruntu pod garażami wyniosła brutto 19.749,49 zł.

- dochody ze sprzedaży drewna 9.391,78 zł. brutto.

- rozpatrzono pozytywnie 6 wniosków złożonych przez dzierżawców w sprawie między innymi: rozłożenia na raty zapłaty dzierżaw lub odroczenia terminu płatności.

- rozpatrzono ogółem 16 wniosków na rozbudowę i modernizację domków letniskowych, w tym 1 wniosek ze względu na brak możliwości rozbudowy rozpatrzono negatywnie.

- rozpatrzono 18 wniosków w sprawie zgody na zbycie nakładów w postaci domków położonych na gruncie gminnym. W 17 przypadkach odstąpiono od prawa pierwokupu wyrażając tym samym zgodę dzierżawcom na zbycie przez nich nakładów. W jednym przypadku Gmina skorzystała z prawa pierwokupu i zwróciła wartość nakładów w kwocie 106.080,00 zł. przejmując 3 domki plus dwa pomieszczenia gospodarczo-magazynowe.

- dla zapewnienia lepszego bezpieczeństwa na terenie OW w Skorzęcinie, przeznaczono dodatkowe środki dla Policji w celu organizacji dodatkowych służb prewencyjnych. Dokonano także modernizacji monitoringu poprzez montaż kamery obrotowej.

W zakresie dodatków mieszkaniowych:

- wydano 221 decyzji , w tym: 202 decyzje pozytywne, 19 decyzji odmownych ze względu na to, że wnioskodawcy nie spełnili warunków uprawniających do przyznania dodatku mieszkaniowego,

- 1 decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, 1 decyzję wstrzymującą wypłatę dodatku mieszkaniowego. W 2008 roku wypłacono 1212 dodatków mieszkaniowych na łączną kwotę 140.156,65 zł.

W zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej:

- przeprowadzono wyrywkową kontrolę wykonywanych przyłączy sanitarnych w mieście Witkowo.

- przeprowadzono dwie kontrole obrzeży jezior: Ostrowickiego, Niedzięgiel, Białego oraz tzw. "dzikich" biwakowisk.

- przeprowadzono wiosenny i jesienny przegląd stanu technicznego urządzeń melioracyjnych na terenie gminy /rowy melioracyjne, tereny nawadniane przy rzece Bawół/.

- udzielono pomocy przy organizacji akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2008".

- w ramach zadrzewień gminy wysadzono drzewa.

- wydano 63 decyzje na usunięcie drzew i krzewów, w których także zobowiązano właścicieli do nowych nasadzeń drzew.

- przeprowadzono akcje zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrano ok. 3,5 tony w/w sprzętu.

- rozpoczęto opracowywanie " Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy i Miasta Witkowo na lata 2009-2032.

W zakresie rolnictwa:

- udzielano pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- koordynowano prace związane z zaopatrzeniem rolników w wapno nawozowe i prace związane z pobieraniem prób glebowych do oznaczenia zawartości składników pokarmowych.

- podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym "HETMAN" Spółka z o.o. w Florianowie na nieodpłatny odbiór i utylizację padłych zwierząt z terenu gminy Witkowo w roku 2008.

- przygotowano i wysłano 107 projektów opinii Wojewody Wielkopolskiego w sprawie udzielenia kredytu na wznowienie produkcji w gospodarstwie rolnym w związku z klęską suszy.

W zakresie spraw kadrowych Urzędu GiM i podległych zakładów:

- na dzień 31 grudnia 2008 r. w Urzędzie były zatrudnione 33 osoby, w tym 30 na pełen etat, 2 osoby na 1/2 etatu i 1 osoba na 1/4 etatu.

- przeprowadzono 5 naborów na stanowiska: d.s. obsługi klienta, zamówień publicznych, ochrony środowiska i gospodarki wodnej, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, księgowości i windykacji należności.

- przeprowadzono konkursy na: stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji i na stanowisko Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie.

- dla 12 osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku zorganizowano prace społeczno-użyteczne.

- w ramach zobowiązań wobec Powiatowego Urzędu Pracy zatrudniono po odbyciu przygotowania zawodowego lub stażu: 10 osób na okres 1 miesiąca, 8 bezrobotnych absolwentów na okres 3 miesięcy, 4 osoby w ramach przygotowania zawodowego oraz 5 osób w ramach prac publicznych na okres 4 miesięcy.

- 9 osób odbyło praktykę zawodową, w tym: 4 studentów i 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W zakresie ochrony przeciwpożarowej:

Środki finansowe z budżetu gminnego na ochronę przeciwpożarową zostały przeznaczone między innymi na zakup paliwa do samochodów pożarniczych i motopomp, na ubezpieczenie samochodów i strażaków - ochotników, na ryczałty dla kierowców samochodów pożarniczych, na ekwiwalenty pieniężne za udział w akcjach gaśniczo-ratowniczych, na przeglądy samochodów, legalizację gaśnic i aparatów tlenowych oraz na bieżące utrzymanie samochodów strażackich. Na bieżąco utrzymywane są też wszystkie remizy OSP na terenie GiM Witkowo.
W 2008 r. zanotowano 45 pożarów, 58 różnych interwencji w tym m.in.: 25 wyjazdów do wypadków drogowych. Na szczeblu miejsko - gminnym zorganizowano Turniej Wiedzy Pożarniczej oraz zawody sportowo-pożarnicze. Jednostka OSP Witkowo odbyła 4 ćwiczenia na następujących obiektach: w skansenie etnograficznym w Lednogórze, ćwiczenia ewakuacyjne w szkole podstawowej nr 2 i 3 oraz w Gimnazjum w Witkowie.

W zakresie działalności gospodarczej:

W okresie sprawozdawczym wpisano do rejestru 117 przedsiębiorców. Wykreślono 67, a zmianę w zakresie adresów i miejsc prowadzenia działalności dokonało 77 podmiotów gospodarczych.

Nowo zarejestrowani przedsiębiorcy zgłosili działalność w zakresie:
handlu - 17 przedsiębiorców, budownictwa - 26, stolarstwa - 12, transportu - 4, usług medycznych - 5, usług samochodowych - 8, pośrednictwa ubezpieczeniowego - 5 i gastronomii - 5.

Wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej w 2008 r. dokonano w zakresie handlu - 20, budownictwa - 6, stolarstwa - 10, transportu - 4, usług samochodowych - 5, gastronomii - 7,

W 2008 r. zaopiniowano 45 podań o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Wydano 84 zezwolenia w tym:
- 43 - na sprzedaż alkoholi do 4,5% (piwo) - handel - 22; gastronomia - 21;   
- 21 - na sprzedaż alkoholi od 4,5% do 18% (wino) - handel - 16 ; gastronomia - 5 
- 20 - na sprzedaż alkoholu ponad 18% (wódka) - handel - 15 ; gastronomia - 5
 
W zakresie spraw wojskowych, spraw obronnych i obrony cywilnej:

W dniach od 3 do 8 kwietnia 2008 r. odbył się przed Powiatową Komisją Lekarską i Powiatową Komisją Poborową w Gnieźnie pobór dla Gminy i Miasta Witkowa.
Na ogólną liczbę 114 wezwanych rocznika podstawowego 1989, do poboru stanęło 114 poborowych. W zakresie rejestracji rocznika 1990 wezwano 108 przedpoborowych.

W zakresie spraw obronnych:

- zaktualizowano "Plan Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej" dla Gminy i Miasta Witkowo , który został zatwierdzony przez WKU i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz przez Komendę Powiatową Policji .

- wspólnie ze Starostwem Powiatowym i WKU Gniezno przeprowadzono 2 treningi akcji kurierskiej.

W zakresie kultury fizycznej:

W 2008r. koordynowano imprezy sportowo - rekreacyjne, które odbywały się na terenie gminy i miasta oraz zabezpieczono środki finansowe na imprezy ujęte w gminnym kalendarzu imprez. Organizatorami imprez sportowo-rekreacyjnych był m.in.: Urząd Gminy i Miasta, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Uczniowskie Kluby Sportowe działające przy szkołach podstawowych i inne organizacje pozarządowe.
Opracowano gminny kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych.
W 2008r. zorganizowano 78 imprez sportowo - rekreacyjnych. Do ważniejszych imprez zorganizowanych w 2008r. należy zaliczyć:

W zakresie sportu: Podsumowanie Roku Sportowego, Mistrzostwa Sołectw w Halowej Piłce Nożnej, Mistrzostwa Sołectw w Piłce Nożnej z okazji Dni Witkowa i Dożynek Gminnych, Witkowską Halową Ligę Piłki Nożnej, Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym, w piłce siatkowej, tenisie ziemnym, Halowy Turniej Trampkarzy im. W. Olczaka, Spartakiadę Przedszkoli i klas "O", Turniej Wielkanocny kl. I-III Szkół Podstawowych, turnieje integracyjne gimnazjów w piłce nożnej - klas pierwszych, w piłce siatkowej drużyn mieszanych i inne.

W zakresie kultury: między innymi Przegląd Piosenki Zdrowotnej i Ekologicznej, XI Powiatowy Przegląd Piosenki Strażackiej, Warsztaty Taneczne Dziecięcych Zespołów Ludowych, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Dni Witkowa, Dzień Dziecka, Majówki, Dożynki Gminne oraz Spotkania Patriotyczne z okazji 3 Maja i Święta Niepodległości - 11 listopada.

W zakresie działalności USC:

- sporządzono 86 aktów małżeństwa, zarejestrowano 48 aktów zgonu.
- wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

W zakresie ewidencji ludności:

W 2008 roku zarejestrowano następującą ilość dokumentów:

- 18 odpisów skróconych aktów urodzenia; 176 odpisów skróconych aktów małżeństwa; 96 odpisów skróconych aktów zgonu; 178 zgłoszeń wymeldowania z pobytu stałego; 228 zgłoszeń pobytu czasowego, 225 zawiadomień o pobycie czasowym, 420 zgłoszeń pobytu stałego.

W zakresie wymiaru podatków i opłat:

- na terenie gminy i miasta do płacenia łącznego zobowiązania pieniężnego osób fizycznych było:
- w podatku rolnym      1287 osób
- w podatku od nieruchomości   3968 osób
- w podatku leśnym      62 osoby
- podatkiem od nieruchomości jednostek prawnych obciążonych było 64 podmioty,
- podatkiem rolnym jednostek prawnych obciążonych było 6 podmiotów, a leśnym 3,
- załatwiono 81 wniosków w sprawie odroczeń podatku i 4 wnioski w sprawie umorzeń odsetek od nieterminowej wpłaty podatku oraz 3 wnioski dotyczące rozłożeń podatku na raty.

- do zobowiązanych, którzy w terminie nie uregulowali swoich należności wysłano 686 upomnień, natomiast na zadłużonych podatników, którzy mimo otrzymanych upomnień nie zapłacili podatku, wysłano do Urzędów Skarbowych 32 tytuły wykonawcze.

- rozliczono opłatę klimatyczną na sumę 16.992,00zł.

- wprowadzono 537 zmian geodezyjnych w gospodarstwach rolnych i nieruchomościach,

- wydano 583 zaświadczenia dot. stanu majątkowego,

- opracowano i wydano 91 decyzji umorzeniowych ,

- wydano 4443 decyzje wymiarowe, w tym: 1270 dot. łącznego zobowiązania pieniężnego, 383 dot. podatku rolnego, 9 dot. podatku leśnego i 2781 dot. podatku od nieruchomości,

- prowadzono rejestry przypisów i odpisów. W ciągu roku wydano 137 decyzji dot. podatku od nieruchomości, 53 decyzje w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego oraz 5 decyzji w sprawie podatku rolnego.

- opracowano i wydano 551 decyzji dot. zwrotu producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz w związku z tym sporządzono stosowne sprawozdania.

Z zakresu księgowości budżetowej:

Aktualizowano plan finansowy, wykonano bilans zamknięcia roku finansowego, prowadzono archiwizację zamkniętego roku finansowego, wykonywano kwartalne sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych. Przeprowadzono kontrolę wewnętrzną w jednostkach organizacyjnych gminy: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mielżynie, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w Szkole Podstawowej Nr 2 i nr 3. Kontrolowano zgodność miesięcznych sprawozdań jednostek organizacyjnych Gminy z uchwałą budżetową w zakresie planu finansowego dochodów i wydatków. Rozliczano otrzymane dotacje, subwencje i środki przekazywane z budżetu państwa oraz dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych Gminie ustawami.

W zakresie promocji Gminy i Miasta Witkowo:

- gromadzono i opracowywano materiały do Witkowskich Wiadomości Samorządowych, zajmowano się ich dystrybucją. Bezpłatny biuletyn informacyjny ukazujący się każdego miesiąca przybliża mieszkańcom podejmowane przez samorząd działania oraz relacjonuje wydarzenia z terenu naszej Gminy.

- umieszczano bieżące aktualności na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie.

- w celu promowania firm z terenu Gminy i Miasta Witkowa na stronie internetowej Urzędu www.witkowo.pl utworzono "Katalog Firm", w którym przedsiębiorcy bezpłatnie mogą umieszczać informacje o swojej firmie. Baza firm cały czas jest aktualizowana i publikowana w kolejnych numerach Witkowskich Wiadomości Samorządowych.

- prowadzono obsługę fotograficzną imprez na terenie Gminy i Miasta Witkowo oraz archiwum fotograficzne.

Realizacja zadań z biura Rady Miejskiej:

- zapewniono w ciągu całego roku obsługę techniczną 9 sesji Rady Miejskiej, w tym dwie nadzwyczajne) i kilkudziesięciu posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

- przekazywano pracownikom Urzędu podjęte przez Radę Miejską uchwały oraz zgłoszone przez Komisje Rady wnioski i propozycje.

- prowadzono rejestry: uchwał Rady Miejskiej, interpelacji Radnych, wniosków Komisji, zarządzeń Burmistrza, rejestr jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy oraz prowadzono zbiór przepisów gminnych.

- zorganizowano narady z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli.

- udzielano pomocy sołtysom i przewodniczącym zarządów osiedli w realizacji ich zadań.

- współpracowano z mediami w zakresie przekazywania informacji o działalności organów Rady Miejskiej i organów gminy,

- zorganizowano zebrania konsultacyjne dla omówienia z mieszkańcami Osiedli projektów Statutów tych Osiedli.

- przekazywano informacje mediom o działalności organów Rady Miejskiej i organów gminy.

- współpracowano z administratorem Biuletynu Informacji Publicznej w zakresie jego tworzenia oraz z redakcją "Witkowskich Wiadomości Samorządowych" .

Uwaga ! Szczegółową informację z działalności Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i z finansowej realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ujęto w sprawozdaniu Burmistrza z wykonania budżetu gminy i miasta za 2008 r.

Kwiecień 2009 r.

drukuj pobierz pdf    

wstecz