Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania z pracy jednostek: Funkcjonowanie SP3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie w roku szkolnym 2007/2008

Funkcjonowanie
Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie
Rok szkolny 2007/2008
(28.03.2008r.)

          W roku szkolnym 2007/2008 obowiązek szkolny realizuje 322 uczniów (stan na 25.03.2008r.) w 13 oddziałach. We wrześniu 2007 roku naukę rozpoczęło 322 uczniów.
W oddziale przedszkolnym obowiązek rocznego przygotowania spełnia 24 sześciolatków.

         W naszej szkole uczy się 3 uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi - jeden z nich to chłopiec autystyczny i ma nauczanie indywidualne na poziomie klasy czwartej. Pozostali dwaj uczniowie włączeni są w zespół klasowy - jeden na poziomie klasy piątej, drugi szóstej. Realizują oni program szkoły specjalnej. Poza tym czworo uczniów ma orzeczenie o niepełnosprawności.

          Zajęcia edukacyjne rozpoczynają się o godzinie 8.05, a kończą o 14.15. W piątki zajęcia kończą się o godzinie 13.15.

         Uczniowie naszej szkoły mają zapewnioną pomoc w przezwyciężaniu trudności w nauce i w niwelowaniu innych deficytów rozwojowych. 138 uczniów uczęszcza na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, logopedyczne i rewalidacyjne, a 74 uczniów klas 0-III korzysta z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

       W każdym tygodniu odbywa się 20 godzin zajęć korekcyjno-wyrównawczych (w tym 5 prowadzonych społecznie), 5 godzin zajęć logopedycznych, 9 godzin gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

      W szkole prowadzone są również liczne zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. Są to koła przedmiotowe (matematyczne, przyrodnicze, języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego), koła artystyczne (plastyczne, taneczne, chór szkolny), koła sportowe i inne (Ognisko Misyjne, Szkolne Koło Caritas). Łącznie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne uczęszcza ponad 300 uczniów, a niektórzy biorą udział w kilku różnych zajęciach. Wszystkie koła prowadzone są przez nauczycieli nieodpłatnie.

      Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach ujętych w szkolnym kalendarzu imprez i uroczystości oraz biorą udział w konkursach i zawodach sportowych organizowanych na szczeblu szkoły, gminy, powiatu, regionu i województwa. W br. szkolnym wzięliśmy udział w kilku konkursach przedmiotowych:
· Wojewódzkim Konkursie Humanistycznym i Matematyczno-Przyrodniczym,
· Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Matematyki (w sesji jesiennej i zimowej), Języka Polskiego i Języka Angielskiego,
· Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego.
· Międzynarodowym Konkursie Matematycznym ,,Kangur 2008".

      Uczeń klasy VI, Paweł Węglorz uzyskał tytuł laureata (10 miejsce) w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego.

      Poza tym uczniowie brali udział w innych konkursach i zawodach sportowych, w których odnosili sukcesy indywidualne i zespołowe, m. In.:
· I miejsce w Gminnym Turnieju Tabliczki Mnożenia Klas Czwartych,
· I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim,
· w Gminnym Konkursie Ortograficznym Klas II-III na poziomie klas II uczennice naszej szkoły zajęły I, II miejsce,
· I miejsce drużynowo zajęły dziewczęta klas I-II w Biegach Ulicznych organizowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Winiary w Gnieźnie, a indywidualnie uczennica klasy II zajęła miejsce II,
· w XVIII Biegu Niepodległości w Turku drużynowo zajęliśmy II miejsce,
· w Mistrzostwach Gminy w Piłce Siatkowej dziewczęta zajęły I miejsce, a w Mistrzostwach Okręgu miejsce III,
· w Mistrzostwach Gminy w Koszykówce dziewczęta zajęły również I miejsce, a w Powiecie miejsce III.

   Szkoła była organizatorem konkursów na szczeblu gminy:
· ortograficznego klas II-III,
· recytatorskiego dla uczniów klas IV-VI

   W minione wakacje (lipiec 2007r.), mimo rozpoczętego remontu, udostępniliśmy bazę naszej szkoły na zorganizowanie przez Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska półkolonii dla dzieci z najuboższych rodzin mieszkających na terenie naszej gminy. Z tej formy wypoczynku skorzystało 45 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 i 3. 

     Prawie 40% uczniów (126), to dzieci dojeżdżające do szkoły z okolicznych wiosek. Najwięcej uczniów dojeżdża z Wiekowa (26), Kołaczkowa (18), Skorzęcina (16), Sokołowa (12), Ruchocinka (11), Kamionki (10) i Folwarku (9). Pozostała grupa 24 uczniów mieszka w Ostrowitem Prymasowskim, Gaju, Piaskach, Strzyżewie, Małachowie i Mąkownicy. Do oddziału przedszkolnego dowożonych jest 7 dzieci z Wiekowa, Folwarku, Skorzęcina i Ruchocinka.

      Wszystkie dzieci dojeżdżające objęte są opieką świetlicy szkolnej. Ponadto ze świetlicy korzysta również grupa 35 uczniów mieszkających w Witkowie, w tym 3 dzieci z oddziału przedszkolnego. Łącznie ze świetlicy szkolnej w tym roku szkolnym korzysta 168 uczniów. W świetlicy zatrudnionych jest dwóch nauczycieli w pełnym wymiarze godzin i 3 w łącznym wymiarze 26 godzin tygodniowo. Trzy grupy wychowanków liczą po około 60 uczniów każda.

      Z obiadów wydawanych w stołówce szkolnej korzysta w chwili obecnej 177 uczniów i 9 pracowników szkoły:
· ze Szkoły Podstawowej Nr 3 - 126 uczniów (68 obiadów finansowanych jest przez MGOPS;
· ze Szkoły Podstawowej Nr 2 - 51 uczniów (36 obiadów finansowanych przez MGOPS).


      W okresie jesienno-zimowym (od października do końca marca) wszyscy uczniowie naszej szkoły spożywają w salach lekcyjnych (wspólnie z nauczycielami) drugie śniadanie. Kuchnia szkolna przygotowuje w tym okresie ciepłą herbatę. Od 11 lutego tego roku wszyscy uczniowie naszej szkoły piją nieodpłatnie mleko.

      W bieżącym roku szkolnym pracuje 25 nauczycieli pełnozatrudnionych, 5 niepełnozatrudnionych (w tym dwóch ze względu na brak godzin do pełnego etatu - katechetka, nauczyciel muzyki i plastyki). W szkole zatrudnionych jest 8 pracowników niepedagogicznych w pełnym wymiarze godzin i 3 w wymiarze 1 etatu.

     Bieżący rok szkolny od samego początku rozpoczęliśmy w radosnych nastrojach, a to wszystko z powodu zaistniałych w okresie wakacji zmian w zakresie modernizacji i remontu wewnątrz budynku szkolnego.

      Pod koniec września uczniowie klas szóstych brali udział w wycieczce "Szlakiem Jana Pawła II". Szkoła nasza przystąpiła do ogłoszonego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty konkursu na program edukacyjnej wycieczki do miejsc pamięci narodowej i otrzymała dofinansowanie (3541 zł), które zminimalizowało koszt wyżej wspomnianej wycieczki.

     13.12.2007r. sfinalizowania doczekał się również złożony we wrześniu 2005r. do Kuratorium Oświaty wniosek w sprawie Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w szkolnej bibliotece. Centrum to powstało ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

      Od października br.szk. w szkole naszej realizowany jest program edukacyjno- terapeutyczny "Ortograffitii" rekomendowany przez Towarzystwo Dysleksji. Program ten ma na celu pomoc uczniom w opanowaniu umiejętności przestrzegania poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej. Objęto nim 53 uczniów klas IV-VI.  Dla 17 uczniów z rodzin najuboższych środki na zakup specjalnych zeszytów ćwiczeń otrzymaliśmy z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (kwota 254, 83 zł). 

     Możemy się również poszczycić prężnie działającą Radą Rodziców, która w nowym składzie działa dopiero od początku tego roku szkolnego. W tak krótkim czasie podjęła już wiele działań na rzecz pozyskania dodatkowych środków pieniężnych (dwa kiermasze świąteczne, na których rodzice sprzedawali własne wytwory oraz dochodowa zabawa karnawałowa). Uzyskane fundusze rodzice przeznaczają m.in. na nagrody i wyróżnienia dla uczniów biorących udział w organizowanych przez Radę Rodziców konkursach (cyklicznie raz w miesiącu) oraz na zakup upominków dla wszystkich uczniów z okazji świąt wielkanocnych.

     Szczególnie owocna jest współpraca organów szkoły w zakresie wdrażania zmian, które wprowadziła ustawa oświatowa, m.in. porozumienie w sprawie Programu Wychowawczego i Profilaktyki, opiniowanie dokumentów szkolnych, omawianie istotnych spraw związanych z funkcjonowaniem szkoły oraz wspomaganie rodziców w zakresie wyposażania uczniów w jednolity strój szkolny.

     W bieżącym roku szkolnym opracowany został nowy Statut Szkoły oraz Wewnątrzszkolny System Oceniania. Dokumenty te uwzględniają zmiany w ustawie oświatowej i nowe rozporządzenie MEN w sprawie oceniania, klasyfikacji i promowania uczniów.

     Budżet szkoły w 2007 roku pozwolił na realizację wszystkich zadań ujętych planie finansowym i zapewnił jej prawidłowe funkcjonowanie. W końcowych miesiącach roku, dzięki zmianie pomiędzy paragrafami, mogliśmy zrealizować kolejne ważne przedsięwzięcia, a mianowicie doposażyć szkołę w niezbędny sprzęt i środki dydaktyczne. Był to najlepszy rok budżetowy. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się:
· zrozumienie i przychylność władz samorządowych Gminy i Miasta Witkowa,
· rozwiązania organizacyjne, które zaowocowały dużymi oszczędnościami,
· rozsądne gospodarowanie budżetem,
· wsparcie  sponsorów.

      Wszystkie zadania wynikające z funkcji dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkoły, realizowane są rytmicznie, z dużym zaangażowaniem wszystkich jej podmiotów i owocują poczuciem satysfakcji z wykonywanej pracy.

Witkowo, 26.03.2008r.

drukuj pobierz pdf    

wstecz